2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Visszakapta a cseh állam a prágai Szent Vitust

2007. február 20. 11:45

Újra a cseh állam tulajdonába került a prágai Szent Vitus székesegyház, a közép-európai gótika egyik legszebb alkotása.

A majdnem 14 éve húzódó vita ezzel ismét visszakerült a prágai első kerületi bírósághoz, amelynek most újra kell tárgyalnia az egész ügyet - mondta újságíróknak Marika Komonová, a legfelsőbb bíróság szóvivője. `A testület arra az álláspontra jutott, hogy a Szent Vítus székesegyház, valamint a per tárgyát képező további ingatlanok a csehszlovák kormány 1954-ben meghozott döntése alapján az állam tulajdonába kerültek, s ez jogviszony ma is érvényben van, fennáll` - indokolta az új döntést Pavel Kucera, a testület alelnöke.

A kommunisták által ellenőrzött csehszlovák kormány 1954-ben úgy döntött, hogy a Szent Vitus székesegyházat és a hozzá tartozó ingatlanokat az állam kezeli. Ezt a döntést a rendszerváltás utáni cseh kormányok úgy tekintették, hogy a székesegyház tulajdonosa is maga az állam. A városi bíróság azonban tavaly augusztusban ezt a döntést érvénytelennek minősítette. "A (korabeli) kormánydöntés olyan mértékben nélkülözi a konkrétumokat, hogy annak alapján nem jöhetett létre a tulajdonosváltás" - indokolta tavaly döntését a városi bíróság.

Tudta Ön, hogy a Szent István Bazilika tulajdonjogát a magyar állam 2001-ben adta át a katolikus egyháznak?
"A székesegyház a felépülésétől kezdve a cseh államiság jelképe, építéséhez mindenki hozzájárult függetlenül vallásától, s az építkezést az első (csehszlovák) köztársaság fejezte be"
- hangsúlyozta korábban egy államügyész. Szerinte ezért egyértelmű, hogy a tulajdonosi jog nem a katolikus egyházat, hanem az államot illeti meg.

A cseh katolikus egyház azonnal bírálta a legfelsőbb bíróság döntését, s jelezte, hogy újabb pert indít a Hradzsinban lévő katedrális és a hozzá tartozó ingatlanok megszerzése érdekében. Miloslav Vlk prágai érsek éppen a héten bírálta élesen a cseh kormányt, hogy súlyosan megkárosítja az egyházat, mert nem hajlandó visszaadni egykori vagyonát. Az egyház szerint a katedrális az egyház tulajdona.

A felmérések szerint a cseh lakosság többsége viszont úgy véli, hogy a neves történelmi emlékműnek az állam tulajdonában kellene maradnia.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár