2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Budapest, a sportfőváros: az úszósapkától a vívótőrig

2020. július 20. 14:54 Nagy Imre

A legendás vizes helyszín

Víz, víz, víz és még egyszer víz. Egy ember, akit hivatalosan Hajósnak, becézve magyar delfinnek hívnak, történelmi olimpiai aranyakat nyerve úszik a tengerben, majd egy uszodakomplexumot tervez egy folyó közepén lévő szigeten.

Szinte fölösleges is hozzátenni, hogy emberünk a vízöntő jegyében született… És mindez együtt megtestesülve egy mára már legendássá váló, korának mérnöki és sportszakmai csúcsát képviselő vörös téglás épületben, Budapest szívében.

A „Spori” vagy a „Hajós”, ahogy a Nemzeti Sportuszoda néven 1930-ban megnyílt létesítményt a budapestiek becézik, az elmúlt közel 90 évben a világ úszósportjának egyik legendás helyszíne lett.

Tervezője, az első magyar olimpiai bajnok és a legendás szövetségi kapitány úszópápa után ma a Hajós Alfréd és Széchy Tamás Uszoda nevet viselő épületegyüttes szinte felsorolhatatlan szenzációs sporteseménynek, -eredménynek adott azóta otthont a Margitszigeten.

A létesítmény karakterét ma is meghatározó alapépület fedett, 33 m-es versenymedencéje az első ilyen jellegű uszoda volt Magyarországon.

A medencén és a lelátón kívül ugrótornyot is rejtő, merész ívű szerkezet Hajós Alfréd tervei alapján, Gergely Jenő statikai munkája nyomán született meg.

Mindössze hét évvel az átadás után Csonka Ferenc építész és Csonka Pál statikus jóvoltából máris tovább bővült egy nyitott, 50 m-es medencével, egy 10 m-es ugrótoronnyal, lelátókkal, illetve kiszolgálóépületekkel, és olyan, a kort megelőző megoldásokkal, mint például a fedettből a nyitottba vezető kiúszó.

A sportkomplexum mai formáját a 2006-os úszó-Európa-bajnokságra nyerte el, újabb nyitott versenymedencével, lelátóval és toronnyal bővülve, illetve a 2010-es kontinensviadalra még tovább korszerűsödve.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
A Császárban rendezték az első úszó-Eb-tA margitszigeti Hajós Alfréd és Széchy Tamás Uszoda is számos emlékezetes sporteseménynek adott már otthont 1976-ban épült a Császár mellé a Komjádi, amely híres volt szétnyitható tetőszerkezetérőlA merész ívű szerkezet első olimpiai bajnokunk, Hajós Alfréd tervei alapján készültA Ludovika régi-új Lövészklubjában két, taktikai és szituációs éleslövészetre alkalmas lőtér is találhatóA tehetséges sportlövő Takács Károlynak egy 1938-as hadgyakorlaton felrobbanó gránát elvitte a jobb kezét. A vasakaratú sportoló végül bal kézzel lett olimpiai bajnok. Kétszer.Prokopp Sándor 1912-ben szerezte meg az első magyar aranyérmet lőfegyverrel a kézbenHajós AlfrédStefanek Gertrúd nyerte az olimpiapótló, 1984-es budapesti Barátság versenyek vívószámátAz 1960-as római olimpián a hetedik aranyát is megszerző Gerevich Aladár a Blaha Lujza téren edzettA magyar vívás mai központja a felújított Gerevich Aladár Nemzeti Sportcsarnok

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár