Amikor hű kutyája mentette meg a gyermek angol királyt – de pontosan mitől?
2023. január 16. 09:50 Múlt-kor
Korábban
Hiú ábrándok
Nappal Seymour továbbra is bejárt a parlament üléseire, különös viselkedése azonban egyre többeknek feltűnt. Fowler egyik találkozásukkor arról tájékoztatta, a lordprotektor megparancsolta, hogy a királyt a továbbiakban biztonságban zárják el lakosztályán éjszakára.
Thomas azt kérdezte Fowlertől, milyen okból született ez a döntés, a férfi azonban nem tudott biztosat mondani. Thomas egyetértve így szólt: „Én sem. Tán attól fél, valaki elviszi tőle a királyt? Ha azt hiszi, én próbálkozom ilyesmivel, arra jó ideig várhat.”
Aligha volt azonban alaptalan az aggodalom, ahogy maga Fowler is utóbb felfedte: Thomas Seymour egy alkalommal megjegyezte neki, „csekély társaság veszi körbe a királyt”, majd azt is mondta, „az ember most akár el is rabolhatná a királyt, mivel többen jönnének velem, mint ahányan rajta kívül vannak a házban.”
A gyermek VI. Eduárd
Ez esetben természetesen Seymour elérte volna áhított célját: ő gyakorolna felügyeletet az uralkodó személye felett.
Január 16-án egy szolga arról értesítette Thomast, hogy Rutland earlje, akit addig a szövetségesének tartott, tanúvallomást tett ellene a királyi tanács előtt. Ennek hallatán arra kezdett gyanakodni (saját későbbi bevallása szerint „sokféle feltételezés alapján”), hogy a tanács le akarja tartóztatni.
Aznap este sógora, Northampton őrgrófja igen feldúlt állapotban talált Seymourra, miközben éppen a nap eseményeit sorolta hangosan újra.
Miután elküldte Northamptont, Thomas még az este folyamán az udvarba érkezett. Itt a király őreivel beszélt, és különféle feladatok ürügyén elküldte őket, kompromittálva az uralkodó védelmét.
Ezután egy kulccsal, amelyet az ifjú uralkodó egyik kamarásától szerzett, bejutott a király hálótermével szomszédos helyiségbe.
Ezzel felébresztette a kisméretű ebet, amely egyébként rendszerint a király ágyánál aludt, és „leghűbb őrzője volt”. A pánikba esett Thomas tőrével leszúrta az állatot, majd hazatért a Seymour Place-re.
Másnap Thomas Seymourt letartóztatták, és a Towerbe zárták. Végül azzal vádolták meg, hogy „megpróbálta elültetni Őfelsége fejében a gondolatot, miszerint magának kellene átvennie saját ügyeinek irányítását és intézését.”
A Tower napjainkban (Bob Collowan/Commons/CC BY-SA-4.0)
Vajon a korábbi esti látogatásai során Seymour VI. Eduárddal is találkozott, és együtt tervelték ki az uralkodó „elrablását”? Kézenfekvőnek tűnik, hogy a hálóterem kulcsát Eduárd parancsára adták át neki, mivel a király egyetlen szolgálóját sem vádolták meg ennek elkövetésével.
A Towerben a megtört Seymour az alábbi verssorokat költötte: „Megfeledkezni Istenről, hogy egy királyt szeressek / volt eddig a rám sújtó bot, vagy más semmi.” Ártatlansága melletti érvelését is arra alapozta, hogy a király teljes bizalmát és jóváhagyását élvezte mindenben. Hogyan lehetne árulás a király parancsa szerint cselekedni?
Thomas Seymour vélhetően úgy számolt, a király „elrablása” után a Londonból kifelé vezető úton Hatfieldnél felszedik Erzsébet hercegnőt is, majd Holt várában hárman megvárják a lordprotektor bukását. Ezután Thomas – immár a király sógoraként – elfoglalhatja méltó helyét az állam irányításában.
VI. Eduárd azonban meghiúsította saját elrablását azzal, hogy kedvenc kutyáját a szomszédos szobába helyezte. 1549. március 20-án Thomas Seymour e hibából kifolyólag fejét vesztette.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
19. Magyarország a második világháborúban
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Olaszország átállása adta meg a löketet Magyarország német megszállásához
- A pokol hajnala: 500 ezer szovjet katona zúdult az erőddé nyilvánított Budapestre
- Ma is rejtély, kik és milyen okból bombázták le Kassát
- A legjobb magyar felszerelés is kevésnek bizonyult a Don-kanyar embertelen viszonyai közt
- Szándékosan hitették el a szövetségesek Kállay Miklóssal a balkáni partraszállás gondolatát
- Sztójay Döme, a magyar Quisling
- "A népirtáshoz időnként elegendő néhány száz pokolian elszánt ember"
- Marhacsordákat is bombáztak a szövetségesek Magyarországon
- "Kétségbe esve várjuk, hogy mi lesz velünk, ha itt ér a tél"
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.