A börtönbe zárt CPg
2023. március 12. 10:35 Takács Tibor
A hetvenes évek közepén egy új ifjúsági szubkultúra alakult ki Angliában, amely a popipar által beszippantott és sterilizált rockzenében újra felélesztette a lázadás szellemét: a punk. Ennek hulláma hamar szétterjedt a nyugati világban, majd – némi fáziskéséssel – Magyarországot is elérte, kikényszerítve a pártállami rendszer reakcióját. A különböző intézmények eltérően viszonyultak a megjelenéséhez. Az állampárt ifjúsági szervezete, a KISZ például (a mederbe terelés szándékával) igyekezett felkarolni az új, „amatőr” együtteseket, de a különböző művelődési házak is teret adtak nekik. Ezzel szemben a rendőrség, különösen vidéken, deviánsnak tekintette és üldözte a punkokat. Az állambiztonság pedig kifejezetten politikai kérdésként kezelte a jelenséget.
Korábban
A Budapesti Rendőr-főkapitányság III/III. Osztályának „Zefir” fedőnevű titkos megbízottja (tmb.) 1978 februárjában jelentette, hogy az „utóbbi időben új irányzat terjedt el a fiatalok között, a »punk« Angliából indult el, lényege a megbotránkoztatás. […] Magyarországon most télen kezdődött a hatása.” Ismereteink szerint ez az első eset, amikor az állambiztonsági tisztek – a sajtón kívül – találkozhattak a punkkal.
„Zefir” tartótisztje úgy látta, hogy az értesülésből „konkrét politikai következtetést még nehéz lenne levonni, de bizonyos jelek azt mutatják, hogy a »mozgalom« könnyen az anarchizmus irányába csúszhat”.
A helyzet egyértelmű: alighogy megjelent hazánkban, az állambiztonság máris potenciális politikai veszélyforrásként értékelte az irányzatot.
A punkokat (zenészeket és rajongóikat: ez esetben a kettő nem vált szét élesen) erőszakos, garázda, részeges alakoknak látta és láttatta, akik ellenséges kijelentéseket tesznek, ellenséges magatartásformát népszerűsítenek, olykor náci jelképeket aggatnak magukra – egyszóval akik veszélyt jelentenek a rendre és a rendszerre, és akiket ezért meg kell figyelni, és ha szükséges, fel kell lépni ellenük.
Megmutatták, mi az a punk
Bár a magyarországi punk túlnyomórészt budapesti jelenség volt, az irányzat vidéken is felbukkant.
Mindenekelőtt a jugoszláv határhoz közeli Szegeden – odaát ebben a tekintetben valamivel szabadabb volt a légkör, és a határ mentén itthon is fogható rádiók is játszottak punkzenét. A városban több, magát már kifejezetten punk jelzővel ellátó zenekar alakult, amelyek közül kétségkívül a CPg (Coitus Punk group) tett szert a legnagyobb hírnévre.
Az együttest 1979 végén alapították szegedi középiskolások, a tagok többször cserélődtek, a „klasszikus” felállás csak 1982 tavaszán jött létre, amikor Haska Béla énekes csatlakozott a két alapítóhoz, Benkő Zoltán („Güzü”) gitároshoz és Nagy Zoltán („Kutyás”) doboshoz, valamint a zenekarba 1981 őszén bekerült Varga Zoltán („Takony”) basszusgitároshoz.
Számos izgalmas írással találkozhatsz még a Múlt-kor magazin tavaszi számában!
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2014
- Mussolini szeretőjének titkos naplója
- Szexualitás a görög és római vallásokban
- Magyar fürdők és kettétört mankók
- Erotikus és irodalmi lap lett a magyar ős-Playboy
- "Inkább a szexről beszéljenek, mint az áremelésről"
- Az egri vár régészeti kutatásának története
- Középkori kolostorok szemérmetlen titkai
- Azok a csodálatos Gindly lányok
- Templomerődök Erdélyben
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.