Restaurálják a nyírbátori stallumot
2014. június 27. 14:54
Korábban
Itália után Nyírbátor
A hőmérséklet és légnedvesség változása a faelemek dinamikus változásait eredményezik az által, hogy a környezetével folyamatos egyensúlyt tart. Ennek gyorsasága vagy időbeni lassú elhúzódása eltérő károsodásokat eredményez. A hátaspad esetén jellemzőek a tartó- és vázelemek (6 cm vastag) hosszirányú hasadásai, törései, amik a díszítőelemeket sem kímélték. Ezáltal megváltozott a tehereloszlás, így a statikai terhelhetőség is. A több mázsás könyöklők terhét a meggyengült lábazat viseli.
A sarok- és illesztési pontok a deformációk miatt jelentős mértékben elmozdultak. A keletkezett feszültségek minta- és kapcsolódó elem darabokat szakítanak le. A megváltozott geometria miatt a hátlapok statikai, merevítő szerepüket már nem töltik be, inkább esztétikai célokat szolgálnak. Több helyen hiányoznak faragott elemek, motívumok, amik a száliránnyal párhuzamosan lehasadtak és megsemmisültek. Ezt elősegítette a fa mozgásán túl a szúrágások által meggyengített faszerkezet is. Faragott díszítményeiben több tíz folyóméternyi hiány, sérülés, most még pótolható folytonossági hiány található.
Szétrepedt oldalfal
A stallum erőteljes és lendületes faragványainak szépségét harmonikusan illeszkedő reneszánsz intarziaberakások emelik. Ez a lassan feledésbe merülő művészeti technika a XV.-XVI. században érte el virágkorát, amikor is az itáliai asztalosműhelyek munkáiban teljesedett ki. Itt jelent meg a „berakásos” technika művészi megfogalmazása a kor szellemiségével ötvözve.
Az intarziaművészetre nagy hatást gyakoroltak a korabeli művészek és gondolkodók. Megjelentek az alkotásokban a perspektívák, az „ideális város”, az illúziókeltés, valamint a színezett, égetett teríték elemek. Mindezek új technikai és ábrázolási módok voltak a korábbiakhoz képest.
Itálián kívül elsőként a nyírbátori stallumokon jelent meg először az az új stílus és szellem, ami az intarziakészítést a művészeti ágak közé emelte. A nyírbátori stallumokon ez az új szerkesztési elv és eszme honosodott meg az itáliai mesterek irányításával, akik hazai asztalosmestereknek adták át ebbéli tudásukat. Teljes pompájukban csak a Nemzeti Múzeumban lévő hátaspadok láthatók, míg a Nyírbátorban található „csonka stallumnak” csak a díszítő és szegélyező intarziaberakásai maradtak meg. Az utolsó (1933) javításuk alkalmával a hiányzó betéteket nem pótolták, hanem kitöltő masszával tömítették, majd utólagosan megfestették.
Annak ellenére, hogy a stallumot folyamatosan karbantartották, gondozták, a korábbi javítások, kiegészítések mára tönkrementek, elszíneződtek, az eredeti díszítmények felfeslettek és egy részük kipotyogott.
Több helyen a korábbi javítások felismerhetetlen fekete masszaként csúfítják a korábban díszes és míves felületeket. A kiszakadó, tördelődő kiegészítések gyengítik a megmaradt eredeti intarziadíszítményeket, elősegítve ezzel a folyamatos kipotyogását majd a végleges megsemmisülést. Jelenleg a féloszlopok és a keretek intarziaszalagjaiból – keretszegélyeiből – több folyóméter pótlása vált elengedhetetlenül szükségessé.
A nyírbátori stallum jelentőségét művészeti értékén túl az adja, hogy benne tetten érhető és nevesíthető az a történelmi pillanat, amelyben Magyarország a művészeti élet főáramlatának élvonalába tartozott. A kultúrtörténet számon tartja készítőit, jegyzi alkotásait, melyek az egyházi művészet legnagyszerűbb alkotásai között vonultak be a köztudatba. Ezért is fontos megannyi viszontagság után, hogy a „csonka” stallum is méltó helyére kerüljön múltunk emlékei között. Ne csak egy darabja legyen fontos örökségünknek, abból amit ránk hagytak elmúlt századok, hanem mindaz ami stílust, irányt és mintát szabott jövőnknek. Ha a több száz éves folyamat nem kerülne megállításra, úgy végképp elveszíthetnénk egyik legértékesebb reneszánsz kori emlékünket.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Egyiptom
- Az Oszmán Birodalom bukása hozta el az iszlám felemelkedését
- Sikertelenül harcolt a pánarab egységért Egyiptom elnöke, Gamál Abd en-Nászer
- Előnyei mellett számos hátránnyal járt az Asszuáni-gát megépítése
- Mi volt Nofertiti varázsának titka?
- Már gyerekként kivételes nyelvtehetség volt a hieroglif írás megfejtője, Jean-François Champollion
- Mumifikálási lázban égtek az ókori egyiptomiak
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter
- Kalandfilmbe illő módon fedezték fel Tutanhamon sírját
- Nagy-Britannia és Franciaország is elvesztette nagyhatalmi státuszát a szuezi válság után
- Sírig tartó szerelem, és pataknyi vér vetett véget a Rózsák háborújának 10:38
- 16 percig tartott Ham, az űrcsimpánz első utazása tegnap
- San Francisco lakosságát 25-szörösére növelte az aranyláz tegnap
- Mérhetetlen pusztítást okozott a Tet-offenzíva tegnap
- Már Szent István is tiltotta a vasárnapi munkavégzést tegnap
- Még a 20. században is alkalmaztak elefántokat a hadszíntereken tegnap
- Bűncselekmény vagy tragédia volt a Wilhelm Gustloff elsüllyedése? 2025.01.30.
- Máig érezhető a véres vasárnap hatása Észak-Írországban 2025.01.30.