Restaurálják Leonardo ismeretlen nőről készült portréját
2014. január 21. 09:35 MTI
Restaurálja Leonardo da Vinci ismeretlen nőről készült híres portréját a Louvre, amely szerint a beavatkozás pusztán esztétikai okok miatt vált szükségessé.
Korábban
A világhírű párizsi múzeum hangsúlyozta, hogy a La belle ferronniere című festménnyel nincsenek komolyabb gondok, a sárgás elszíneződéseket azonban el kell tüntetni. A Louvre nem közölte, hogy mikor kezdi meg a több száz éves kép restaurálását.
Az intézmény ezzel az itáliai mester újabb művét újítja fel. A Louvre nemrég a művész Szent Anna című festményét restaurálta az eljárást övező heves viták közepette, a szakembereket végül kielégítő eredménnyel - emlékeztetett a Le Figaro című újság.
Leonardo da Vinci ismeretlen nőt ábrázoló portréja mind a mai napig rejtély a művészettörténészek számára. Több elmélet is létezik arról, hogy ki látható az 1495 és 1499 között készült festményen: egyesek szerint Lucrezia Crivelli, mások szerint Cecilia Galleriani. Mindketten Milánó hercegének, Ludovico Sforzának a szeretői voltak. Elképzelhető azonban, hogy Leonardo a herceg feleségét, Beatrice d'Estét festette meg.
Leonardo festményét 1642-ben említették először - mégpedig egy mantovai hercegnő portréjaként - a fontainebleau-i kastély katalógusában. (Ha a portré esetleg Béatrice d'Estét ábrázolja, esetében helyes ez az elnevezés, mert a D'Este család mantovai volt.) A mester feljegyzései és kéziratai között azonban semmilyen utalás nem volt a jelzetlen és dátum nélküli képről, de az ő esetében ez gyakorta előfordult. A kép címe valószínűleg tévedésből ered: egy másik művel keverhették össze.
Ugyancsak a fontainebleau-i katalógus magában foglalt egy másik, ismeretlen eredetű portrét is I. Ferenc francia király La belle ferronniere-ként emlegetett szeretőjéről, aki talán a felesége vagy a lánya volt egy vaskereskedőnek (franciául ferronnier), de az is lehet, hogy egy bizonyos Féron vagy La Ferron nevű ügyvéd hitvese volt.
A két képet a 18. században keverték össze, azóta Leonardo alkotását emlegetik a La belle ferronniere néven. A tévedést minden bizonnyal a képen látható nő fején viselt ékszer okozta, amelyet a király szeretője után ferronniere-nek hívtak már a 16. században is.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nácik
- A Sztálin elleni harcra buzdított Andrej Vlaszov, de Hitler bizalmát nem nyerte el
- A rossz időjárási viszonyok mentették meg Hitler életét
- Versenyeztek a nagyhatalmak a német tudósokért a 2. világháború után
- Családját is feláldozta a propaganda mestere, Joseph Goebbels
- Titkos diplomáciai küldetésben is részt vett a háború alatt Szent-Györgyi Albert
- Még az akasztófa árnyékában is tagadta bűnösségét Hermann Göring
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.