3D-ben a pisai torony
2013. szeptember 19. 16:09 MTI
Egy kézi lézerszkenner segítségével ausztrál kutatók elkészítették a pisai ferde torony belsejének első 3D-s térképét, amely egyszer akár az újjáépítést is segítheti.
Korábban
A Zebedee nevű, kézben hordozható, rugóra szerelt lézerszkennerrel felszerelt műszert az ausztrál CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) kutatóintézet fejlesztette ki, a torony virtuális térképét pedig a pisai SantÍ Anna Egyetem szakértőivel közösen készítették el.
A Zebedee - a rugó segítségével haladás közben folyamatos lengő mozgást végző lézerszkennerrel - a felmérendő helyszínen több millió pontos mérést végez olyan sebességgel, ahogy az operátor végighalad a területen. Ezután egy speciális számítógépes program a lézer adataiból részletes, háromdimenziós térképet készít.
A torony szűk csigalépcsői és bonyolult építészeti kialakítása miatt az eddigi eljárásokkal nem lehetett a belső térképét elkészíteni, ám a Zebedee révén most a kutatók megalkothatták a teljes épület első, részletes, átfogó 3D-s térképét.
Az új technológiát korábban bányák és régészeti leleteket rejtő barlangok felmérésére használták, a történelmi épületek feltérképezésének "tűzpróbája" Pisa városában zajlott. "Ez a technológia ideális a műemlékek általában igen idő- és munkaigényes feltérképezésére. Gyakran egy egész kutatócsoportnak több napjába vagy hetébe kerül egy helyszín részletes és pontos felmérése, mi ezt néhány óra leforgása alatt elvégezzük" - hangsúlyozta Jonathan Roberts, a CSIRO kutatásvezetője.
"A pisai ferde toronyról készült részletes térképünk egyszer az újjáépítés létfontosságú kiinduló pontja lehet, ha természeti katasztrófa - tűzvész, földrengés - következtében megrongálódik a műemlék. Ráadásul ha elkészül a világ legjelentősebb építészeti emlékeinek részletes, 3D-s modellje, akkor virtuális kirándulás útján azok is hű képet kaphatnak ezekről a történelmi helyekről, akik személyesen nem tudják meglátogatni őket" - fűzte hozzá Franco Tecchia, a pisai egyetem Kommunikáció-, Információ- és Távérzékelési Technológiai Intézetének professzora.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2015
- Az amerikai elnökök rettegett ellensége: a "húszéves átok"
- Különös kapcsolatban állt az égiekkel "Erdély Gödöllője"
- „A halál oka ismeretlen” - rejtélyes halálesetek a szocializmus évtizedeiből
- Aki egy ültő helyében száz kisfröccsöt is megivott
- Különös halálesetek a tudomány és a művészet világából
- Férfiaktok és romantikus novellák - hét diktátor furcsa hobbival
- Mit keresett Buffalo Bill Magyarországon?
- Ami kenterbe veri a Trónok harcát: Árpád-házi rémhistóriák
- Az athéni, akinek a fejére esett egy teknős
- Életének tíz évét áldozta Mozart műveinek rendezésére Ludwig Ritter von Köchel tegnap
- Lincolnék ellentmondásos házassága tegnap
- Egy verekedésnek köszönhette jellegzetes mosolyát Humphrey Bogart tegnap
- Halaszhatatlan üzleti tárgyalás miatt nem szállt fel a Titanicra a drótnélküli távíró feltalálója, Guglielmo Marconi tegnap
- Gyanús körülmények között hunyt el az utolsó Árpád-házi király tegnap
- Raszputyin a sátán szolgája tegnap
- Pillanatok a jeges pokolból – fényképek és levelek a Don-kanyarból 2025.01.13.
- Életmentő Bibliák, frontkarácsony és katonai taxik – az első világháború különös történetei 2025.01.13.