A bronzkori Kárpát-medence történetét kutatja az MTA
2013. augusztus 16. 10:19 MTI
A mai Magyarország területén az időszámítás előtti 2500 és 1500 közötti időszak társadalmi változásai és a népcsoportok vándorlása közötti összefüggéseket, a korabeli életmódot és a táplálkozási viszonyokat vizsgálják egy projekt keretében a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Bölcsészettudományi Kutatóközpontjának szakemberei.
Korábban
A kora és középső bronzkorban élt népcsoportok ezeréves történetének a korábbinál sokkal alaposabb vizsgálatára vállalkoznak a szakemberek az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok (OTKA) támogatásával - tette közzé honlapján csütörtökön az MTA.
A 2014-ben induló kutatási programban 14, több száz csontvázas sírból álló bronzkori lelőhely leletanyagának régészeti, antropológiai, radiokarbon- és stabilizotópos vizsgálatát tervezik, amelyek eredményeit a kerámiák kőzettani (petrográfiai) és geokémiai elemzésével egészítik ki. Az MTA BTK Régészeti Intézete vezetésével megvalósuló projektben több magyar intézmény szakemberei mellett részt vesznek az egyesült államokbeli Quinnipiac University és a berlini Freie Universität kutatói is. A radiokarbon-vizsgálatok az MTA Atommagkutató Intézetében (ATOMKI), a kőzettani elemzések pedig a Magyar Nemzeti Múzeum örökségvédelmi központjának laboratóriumában készülnek majd.
"A Kr. e. 2500 és 1500 közötti periódusban, a kora és középső bronzkor időszakában jelentős társadalmi változások zajlottak a Kárpát-medencében: egy addig ismeretlen fémtípus, a bronz megjelenése innovációk sorát vonta maga után, de átalakult a településszerkezet, és megváltoztak a temetkezési szokások is. Az OTKA-támogatásnak köszönhetően e változások komplex vizsgálatát tervezzük Kiss Viktória, az MTA BTK tudományos főmunkatársa vezetésével" - magyarázta Kulcsár Gabriella régész, az MTA BTK tudományos főmunkatársa, a kutatóprogram résztvevője.
Az ezeréves perióduson belül azok a korszakok élveznek prioritást, amelyekben a kutatási adatok tanúsága szerint új népcsoportok érkeztek a Kárpát-medencébe. Közülük az egyik, az időszámítás előtti 2500 és 2400 körüli időszak, amikor megjelent a harangedényes kultúra a térségben, a másik fontos vizsgált periódus (időszámítás előtt 1600-1500 körül) pedig a halomsíros népesség vándorlásával kapcsolatos. A szakemberek azt vizsgálják majd, hogy valóban ezek a népcsoportok vándoroltak-e a Kárpát-medencébe vagy csupán kulturális hatásuk volt érzékelhető.
A kutatók a régészet és az antropológia módszerein túl a legkorszerűbb természettudományos eljárásokat, a radiokarbon- és stabilizotópos vizsgálatokat, valamint az archeogenetika eredményeit veszik igénybe kérdéseik megválaszolásához. Az MTA BTK Régészeti Intézetében megvalósuló projektben a magyarországi bronzkor kutatásának több generációja és több tudományterület dolgozik majd együtt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Közel-Kelet
- Bármi áron érvényesítette kereskedelmi érdekeit a brit Kelet-indiai Társaság
- Európaiként az elsők között tette meg a mekkai zarándoklatot Germanus Gyula
- Csak vesztesei voltak a nyolc éven keresztül tomboló iraki-iráni háborúnak
- Csak néhány száz keresztény élte túl Jeruzsálem muszlim visszahódítását
- Marco Polo segített elterjeszteni az asszaszinok legendáját
- Itáliai és német közreműködéssel jutottak el New Yorkba az Iránról készült első fotók
- Súlyos környezeti katasztrófával is járt a Sivatagi Vihar
- Megtalálták Marokkó első, római kori kikötői negyedét
- Kémkedés vádjával börtönözték be a fiatal Germanus Gyulát
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.