Görögország története államcsődökben
2011. október 6. 12:10
Nehéz álmot ígér az ország hitelezőinek Görögország múltja, ugyanis a fizetésképtelenség két évszázada kísérti Hellász történetét.
Korábban
A görög válság az Európai Unió és a világgazdaság legsúlyosabb problémáinak egyike. A hellének megmentésére szánt hitelcsomagok folyamatosan vitát generálnak az unió és a tagállamok szintjén is. Szakértők azonban figyelmeztetnek: a külső adósság nem most döntötte romba először a mediterrán ország gazdaságát.
Az első eset még az ókorban történt: 13 görög város pénzt kölcsönzött a déloszi templomtól, ám a gazdasági ügyleteket is folytató vallási központ elvesztette a befektetett összeg 80 százalékát, ugyanis az adósok nagy része nem akart fizetni.
A 19. században létrejött görög állam függetlensége elnyerését követően legalább öt alkalommal (1826, 1843, 1860, 1894, 1932) tagadta meg külső adósságai finanszírozását. A pénzügyi bukásnak köszönhetően a modern Görögország történelmének körülbelül 50 százalékát töltötte a fizetésképtelenség állapotában. A hellének mostani válságukkal lassan beérik a két listavezetőt, a tíz államcsőddel "büszkélkedő" Ecuadort és Venezuelát.
A fiatal állam első pénzügyi megpróbáltatásait két – még a függetlenségi háború idején folyósított – nagy összegű (472 ezer font és 1,1 millió font) kölcsönnek köszönhette. Szerencsétlen módon a függetlenné vált országban polgárháború kezdődött, ami megnehezítette a hitel visszafizetését, így a kötvények ára fokozatosan eredeti értékük töredékére esett vissza. A helyzet csak 1878-ban változott meg, amikor a mediterrán ország kiegyenlítette a több évtizedes kölcsönöket, amelyek összege a kamatok miatt akkorra már 10 millió font fölé ment.
Az európai hatalmak óriási hitellel siettek a formálódó görög állam segítségére 1832-ben. A mintegy 60 millió drachmát kitevő összeget gazdaságfejlesztésre és a kormányzat kiépítésére adta a francia, brit és orosz vezetés. A kölcsön azonban nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, mert a hadsereg és az uralkodó fenntartása felemésztette a pénztömeget. A görög fél 1843-ban megtagadta a hitel összegének további kiegyenlítését, ezzel évtizedekre kizárta magát a nemzetközi pénzpiacról. A kölcsönökre szoruló hellén kormány a pénzügyi „interregnum” időszakában a nemzetközi kamatláb kétszeresével dolgozó Görög Nemzeti Bankra volt utalva.
A gazdaságilag igen sebezhető ország 1878-ban rendezte adósságait, így a nemzetközi pénzcsapok megint megnyíltak a görögök számára. A külföldi kölcsönök tiszavirág életű korszaka azonban hamar véget ért, ugyanis 1893-ra Görögország megint elvesztette a kontrollt külső adósságai felett. A türelmüket vesztett hatalmak és hitelezők nyomására Görögországnak most már el kellett fogadnia egy görög adósságot ellenőrző nemzetközi bizottság felállítását 1898-ban. Az új szervezet szemmel tartotta a csődbe jutott ország gazdaságpolitikáját. A sokat szenvedett Hellász következő összeomlása 1932-ben következett be, amikor az Európát is súlyosan érintő világválság begyűrűzése fizetésképtelenné tette Görögországot, ez egészen 1964-ig tartott.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2018
- Géza fejedelem helyett felesége, Sarolt irányíthatta az országot
- A pornokrácia évtizedei Rómában – ki is volt az „igazi nőpápa”?
- A kormányzóné, Purgly Magdolna útja Sofronyától Estorilig
- Pergőtüzek krónikája
- Kormányzóné, anyakirálynő, hercegi nagymama - Szilágyi Erzsébet élete
- Péter Gábor, a „szovjet ügynök”
- Hét híres kutya a történelemből
- Verne valóra vált víziói
- Erzsébet királyné anyasága
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.