Újra szól a SZER
2011. július 14. 16:40
A Centrális Galéria vándorkiállítással emlékezik meg a Szabad Európa Rádió alapításáról és működéséről. A ma megnyíló Szabadság hangja című kiállítás magyar és angol nyelven jeleníti meg a szovjet blokk lebontásában fontos szerepet játszó adó történetét.
Korábban
Az amerikai kormányzat a negyvenes évek végén kezdte meg egy olyan szervezetnek a létrehozását, amely a demokrácia értékeit közvetítette a szovjet befolyás alatt álló diktatúrákba; 1949 tavaszán végül megalakult a Szabad Európa Bizottság (National Committee for a Free Europe), melynek tagjai közt volt többek közt Allen Dulles, a CIA egykori igazgatója és Dwight D. Eisenhower amerikai elnök is. A bizottság hozta létre a több nyelven sugárzó Szabad Európa Rádiót, melynek célja a vasfüggöny elzártságában elő lakosság tájékoztatása volt. A Szabad Európa Rádió (SZER, angol nyelven: Radio Free Europe/ Radio Liberty) magyar adása 1951. október 6-án kezdte meg működését.
A SZER az NSZK területéről 1951 októberétől 1990. november 4-ig napi 19 órán át adott magyar műsort, utána napi 11 órán keresztül, majd 1991. április 2-től már csak napi 6 óra volt a magyar adás közvetítési ideje. A rádió működésének költségeit is amerikai forrásokból fedezték, kezdetben a CIA és a Kereszteshadjárat a Szabadságért (Crusade for Freedom) nevű szervezet gyűjtéseiből finanszírozták az adót, majd 1974-től az amerikai kormány a Kongresszus által elfogadott költségvetésből támogatta a Nemzetközi Rádiózási Hivatal (Board of International Broadcasting) alá rendelt SZER munkáját.
A nagyfokú önállóságot élvező magyar adásnak számos témája volt: politikai, gazdasági, történelmi, vallási, kulturális, irodalmi, zenei, szórakoztató műsorok egyaránt voltak az óránként mondott hírek között. A személyzet összeállítása során törekedtek arra, hogy a főképp a magyar emigráció mérsékelt tagjai vegyenek részt a rádió munkájában. A magyar adást először Dessewfy Gyula vezette. A rádió munkatársa volt többek közt Mikes Imre, Halász Péter, Borbély László, Kováts Iván, Koréh Ferenc, Juhász László és Márai Sándor is.
Az adónak kiemelkedő szerepe volt az 1956-os magyar és 1968-as csehszlovák eseményekben; szerkesztői fontos információkat és anyagokat osztottak meg a magyar hallgatósággal Magyarország „közelmúltjának” kapcsán, például a hetvenes években sorozatban közölték Mindszenty József száműzetésben elhunyt főpap emlékiratait, illetve folytatásos interjút készítettek Hegedűs András volt miniszterelnökkel, és kiemelt figyelemmel kísérték a határon túli magyarság sorsát is.
A térségben lezajlott rendszerváltozásokkal párhuzamosan ugyanakkor a SZER magyar adásának jelentősége is csökkent, a rádió küldetését teljesítve 42 év után, 1993. október 31-én megszűnt, részben a hallgatóság csökkenése és az amerikai költségvetési megszorítások miatt. A Szabad Európa Rádió archívumának jelentős részét jelenleg az Országos Széchenyi könyvtárban őrzik.
A Szabad Európa Rádió volt az egyetlen, állami hatóságoktól független hírcsatorna az illegális hallgatás veszélyét vállaló magyar emberek számára; folyamatosan tájékoztatta hallgatóit a világ eseményeiről, és ha csak a hullámhosszon keresztül is, de fenntartotta a kapcsolatot az emigránsok és az anyaország között, ezért politikai szerepe megkerülhetetlen a korszakot kutató történészek és szakemberek számára.
Az OSA tárlata július 14-től augusztus 24-ig tekinthető meg a Centrális Galériában, ezt követően a kiállítás továbbmegy New Yorkba, Ljubljanába és más városokba.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Középkor
- Férfiakat megszégyenítő bátorsággal szabadította fel Orléans-t Jeanne d'Arc
- Szokatlan házasságok színesítették az angol történelmet
- Egy viharból mentette ki fogvatartóit a svájci szabadsághős, Tell Vilmos
- A sörfőzés szabályozásával csökkentették a kenyér árát a régi Bajorországban
- Sikeresen erősítette meg a kereszténységet Skóciában Szent Margit
- Egész életében a Római Birodalom feltámasztásáért küzdött I. Justinianus
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- Senki sem akarta, hogy Őrült Johanna trónra lépjen
- Imre herceg sírjánál már az elhunyta után számos csoda történt
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.