Száz éve égett le a New York-i Triangle ruhagyár
2011. március 25. 12:31
Komoly lökést adott a szervezett munkásmozgalomnak a Triangle ruhagyár száz évvel ezelőtti leégése, ami a munkakörülmények elégtelenségére és a bevándorlók helyzetének rendezetlenségére irányította a figyelmet.
Korábban
1911. március 25-én 146 ruhagyári munkás vesztette életét a New York-i gyárban kiütött tűz következtében, a város történetének (és az Egyesült Államok negyedik) legsúlyosabb ipari balesetében. „Ez egy olyan történet, amelyet újra és újra el kell mesélni” – nyilatkozta Cecilia Rubino, az eseményekről készült A tűzből című film rendezője és forgatókönyvírója. „Nincs olyan sok momentum az ország történetében, amikor az események ilyen radikális fordulatot vettek volna” – tette hozzá.
A Triangle-i tragédia száz éves évfordulójára számos színházi előadást, kiállítást, felolvasóestet, beszélgetést, megemlékezést és gyűlést szerveznek. Ebből az alkalomból február végén két dokumentumfilmet is levetítettek, A Triangle-tűz (PBS) és Triangle: Emlékezzünk a tűzre (HBO) címmel. A tragédia áldozatainak leszármazottjai pénteken a manhattani Greenwich Village-nál együtt készülnek felvonulni; ebben az épületben ma a New York Egyetem tantermei találhatók.
Suzanne Pred Bass pszichoterapeuta és színházi producer két rokona is részese volt az akkori eseményeknek: Katie Weinernek sikerült megmenekülnie, de Rose Weiner életét vesztette. Bass szerint a női áldozatok fiatalsága, a tragédia által elindított változások és a bevándorlók élményei miatt eleven még mindig az emlék.
A tűz a munkanap végén, a 8. emeleten kezdődött és a 10-11. emeletig terjedt. Amikor a több száz, főleg zsidó és olasz származású asszony és lány (a legfiatalabb 14 éves volt) megpróbált kimenekülni az épületből, az útvonal egyik létfontosságú ajtaját zárva találták. A tűzoltók a helyszínre siettek, de hamar kiderült, hogy létrájuk csak a 6. emeletig ér fel, a tüzet ráadásul 18 percbe telt megfékezniük.
A tragédia nyomán kezdődött perben a Triangle két tulajdonosát, Max Blanckot és Isaac Harrist emberöléssel vádolták, a túlélők pedig azt állították, hogy a 9. emeleti ajtó zárva volt; egyesek szerint erre azért volt szükség, hogy elejét vegyék a lopásoknak. A bíróság 155 tanút hallgatott ki, mielőtt ítéletet hirdetett: a két férfit végül felmentették a vádak alól. (Blanck és Harris a 10-en volt a tűz kitörésekor, majd sikerült felkapaszkodniuk a tetőre.)
Az események nyomán Frances Perkinst, Franklin Roosevelt amerikai elnök munkaügyi miniszterét az esetet kivizsgáló Factory Investigating Commission vezetőjévé nevezték ki. „A tűz változtatta meg az életét, s ezzel az amerikai történelmet” – mondta el Kirsten Downey, a Perkinsről írt The Woman Behind the New Deal (A nő a New Deal mögött) című könyv szerzője. Perkins nevéhez húsz, a munkakörülmények javítását célzó törvény fűződik, köztük a tűzriadó kialakítását, valamint az exit kijárat jól láthatóvá tételét elrendelő törvénykezés. A tűzeset megteremtette az erős ruhagyári szakszervezeti képviseletet, hatása pedig a mai napig érezhető: Wisconsinban ezrek vonultak utcára a kollektív tárgyalási jogok csorbítása ellen tiltakozva.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
6. A trianoni békediktátum és következményei
II. Népesség, település, életmód
- Amikor megkondultak a harangok: 101 éves a trianoni békeszerződés
- A magyar-román diplomáciai kapcsolatok megszűnésével fenyegetett Ceaușescu falurombolási terve
- „Burgenlandért Sopron”– egy szavazás, amely megmásította a trianoni döntést
- Csak mélyítette a szakadékot győztesek és legyőzöttek között a kisantant létrejötte
- Hiábavaló volt a magyar delegáció minden érvelése a trianoni béke feltételeivel szemben
- Így került Erdély 100 éve a románokhoz
- Milyen szerepet játszott Tisza István az 1918-as „nagy összeomlásban”?
- Az orvos, a macskakő és az angol beteg – így írta át egy sikeres műtét a trianoni határokat
- Hat rövid életű állam Magyarországon, amelyet elsodortak a trianoni béke viharai
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap