Új kiállításokkal nyit a felújított ópusztaszeri emlékpark
2010. március 30. 14:06 MTI
Befejezéséhez közeledik az európai uniós támogatással megvalósuló rekonstrukció és fejlesztés az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban: megújul a rotunda, az ott látható Feszty-körkép és új állandó kiállítások is nyílnak.
Korábban
Tokovics Tamás, az emlékpark igazgatója a helyszínen kedden tartott bejáráson elmondta: április 1-től az érdeklődők új szemszögből is láthatják Feszty Árpád A magyarok bejövetele címet viselő monumentális körképét. A terepasztal fölött részben átlátszó üveglapokból ösvény épült, amely olyan közel viszi a látogatókat a festményhez, amilyen közelről csak az alkotás megszületése után, a millennium idején láthatták a honfoglalást megörökítő képet.
A restaurátorok kijavították a festmény hibáit, például azokat, amelyeket a rotunda beázása okozott, speciális vegyszeres módszerrel portalanították a festményt és a terepasztalt. Az elmúlt hónapokban kicserélték a terepasztal elhasználódott elemeit, amelyek még bővülnek is, például a legyőzött szláv harcosok alakjai nemcsak a festményen, hanem előtte is feltűnnek majd – közölte a szakember.
A rotunda, a tetőszerkezet felújítása és az épület akadálymentesítése várhatóan májusra készül el, s ekkor nyílnak meg az új állandó kiállítások is. A 880 négyzetméteres területen látható öt új tárlat a honfoglalás időszakát és a középkori Magyarországot mutatja majd be a látogatóknak – mondta Törőcsik István, a park közművelődési munkatársa.
A Honfoglaló magyarok - fikció és valóság című tárlaton bemutatott tárgyak segítségével a vendégek megismerhetik a Kárpát-medencébe érkezett őseink mindennapjait, hitvilágát, ruházatát. A Szer monostora és települése címet viselő kiállításon a középkori templom és rendház 1970-ben elkezdődött feltárása során előkerült leleteket láthatnak majd a vendégek, az Őseink arcai című tárlaton pedig a több mint ezer megtalált sír anyagából mutatnak be válogatást. Egy kisebb tárlat a Csengelénél előkerült kun vezérsírt és a nomád nép magyarországi letelepedését, integrációját ábrázolja, egy tablókiállítás pedig az Árpád-kor művelődési viszonyairól nyújt majd átfogó képet – közölte a szakember.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


18. IV. Béla uralkodása és a tatárjárás
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Élete utolsó évtizedét a fiával való háborúskodással töltötte IV. Béla király
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Kétnapi járóföldre mindent holttestek borítottak a muhi csata után
- A legenda szerint Árpád-házi Szent Kinga imádsága mentette meg Lengyelországot a tatárdúlástól
- Mégsem az extrém időjárás kergethette ki a tatárokat a Kárpát-medencéből
- Batu kán és a szláv favágók
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap