2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Húsz éve voltak az első szabad parlamenti választások az NDK-ban

2010. március 18. 09:55 MTI

A választások napja

A március 18-i Népi Kamara választás 1933 óta az első szabad választás volt az NDK területén, s egyben népszavazásnak is számított az újraegyesülésről. A zavarba ejtően tarka pártválaszték dacára egyértelmű volt, hogy a főbb politikai erők miként viszonyulnak e kérdéshez. Az NDK szuverenitásának hívei az utódpárt DSZP-t választhatták, a kereszténydemokrata CDU választási szövetségére és a liberális blokkra adott voks a gyors újraegyesülést szolgálta, a nyugatnémet SPD támogatta keletnémet szociáldemokratákra szavazók pedig a lassú újraegyesülési folyamat mellett foglalhattak állást.

A kerekasztal-tárgyalásokon kidolgozott és februárban elfogadott új választási törvény értelmében minden 18 év feletti polgár szavazhatott, a titkosság elvének korábbi durva megsértései miatt kötelezően szavazófülkében. A Népi Kamara 400 képviselői helyéért 24 párt, egyesülés, mozgalom indult harcba, s mivel a bejutáshoz külön feltételt nem szabtak, a voksok 0,25 százaléka már képviselői helyet ért.

93,22 százalékos részvétel mellett a győzelmet a kereszténydemokrata-konzervatív választási koalíció, a jelöltjeit külön listán indító "Szövetség Németországért" szerezte meg a szavazatok 48,15 százalékával, a szövetségen belül a Kereszténydemokrata Párt (CDU) 40,91, a Demokratikus Ébredés (DA) 0,92, a Német Szociális Unió (DSU) 6,32 százalékot kapott. A keletnémet szociáldemokrata párt (SPD) a szavazatok 21,8 százalékát nyerte el, a harmadik legnagyobb erő pedig az egykori állampárt utóda, a Demokratikus Szocializmus Pártja lett 16,33 százalékkal.

Őket a Német Szociális Unió (DSU) és a liberális színezetű pártok (LDP, DFP, FDP) Szabad Demokraták Szövetsége elnevezésű közös listája követte. Az eredménynek megfelelően a Népi Kamarában a Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) 163, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) 88, a Demokratikus Szocializmus Pártja (PDS) 66, a Német Szociális Unió (DSU) 25, a Szabad Demokraták Szövetsége (BFD) 21, a Szövetség90 12, a Német Demokratikus Parasztpárt (DBD) 9, a Zöld Párt és a Független Nőszövetség (UFV) együttesen 8, a Demokratikus Ébredés (DA) 4, a Német Nemzeti Demokrata Párt (NDPD) 2, a Német Demokratikus Nőszövetség (DFD) 1, az Egyesült Baloldal Akciószövetség (AVL) - A szekfűk (VL) pedig 1 helyet szerzett.

Az NDK utolsó, nagykoalíciós kormányát a kereszténydemokrata párt vezetője, Lothar de Maiziere alakíthatta meg 1990. április 12-én. A kormány tizenegy tagja a CDU-t, hét a Szociáldemokrata Pártot, kettő a jobboldali Német Szociális Uniót, három a liberálisokat képviselte, egy minisztert pedig a Demokratikus Ébredés pártja delegált.

Az ország fél évvel később, 1990. október 3-án Német Szövetségi Köztársaság néven egyesült a nyugatnémet területekkel.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár