A magyar filmművészet fél évszázada
2009. december 16. 15:21 MTI
Vetítésekkel és kiállítással emlékezik mától több mint két hónapon át a Műcsarnok az ötvenéves Balázs Béla Stúdióra. A kiállítás időtartama alatt a filmes műhelyben készült összes alkotást láthatja a közönség.
Korábban
A tárlat úgy foglalja össze a magyar filmművészet egyik legfontosabb műhelyének történetét, hogy az azoknak a fiataloknak is átélhető legyen, akik most találkoznak először az itt készült alkotásokkal - mondta Páldi Lívia kurátor. Páldi Lívia hangsúlyozta: a Más hangok, más szobák - Rekonstrukciós kísérlet(ek) elnevezésű tárlat nem "enciklopédikus igénnyel" jött létre, és noha felfedezhető benne egyfajta kronologikus tagolás, inkább "megközelítési módokat", tematikus válogatásokat kínál a látogatóknak. A kiállítás a filmeken kívül archív fotóanyagok, a korabeli sajtóban megjelent cikkek segítségével idézi meg a korszakot.
Mint a kurátor rámutatott, a kiállítás, amelynek "epicentrumában" az 1969-től az 1980-as évek elejéig tartó időszak, a dokumentarizmus és az experimentalizmus korszaka áll, három pillérre épül; gerincét egy csaknem 40 filmből álló válogatás adja, de reflektál a Műcsarnok archívumára, valamint az intézmény és a Balázs Béla Stúdió kapcsolatára is. Páldi Lívia kiemelte a tárlat szubjektív jellegét, valamint megemlítette, hogy kiállítás célja részben az, hogy új inspirációt adjon a témához, amely több mint ötszáz film és 271 alkotó munkáját rejti, köztük olyanokét, mint Szabó István, Tarr Béla, Enyedi Ildikó, Bódy Gábor, Xantus János, Sára Sándor, Huszárik Zoltán, Ragályi Elemér, Elek Judit vagy Birkás Ákos.
Petrányi Zsolt, a Műcsarnok főigazgatója az intézmény Balázs Béla Stúdió-projektjének záróakkordjaként beszélt a Balázs Béla Stúdió Alapítvány és a Magyar Nemzeti Filmarchívum közös rendezésében megvalósuló tárlatról, valamint megemlítette, hogy 2006 óta tervezték az együttműködést a legendás filmes műhellyel.
Elmondta: a közös munka eredményeképp számos filmet digitalizáltak, amelyeket az érdeklődők megtekinthetnek a Műcsarnok könyvtárában. A digitalizáció eredményeképp, egy sorozat első darabjaként jelent meg Az agitátor című film dvd-n, és a kiállítás ideje alatt, a jövő évi Magyar Filmszemléig további négy dvd-t terveznek kiadni. Ezek közül Kezdetek címmel a napokban jelenik meg az első, amely nyolc magyar filmrendező, Kézdi-Kovács Zsolt, Sára Sándor, Gábor Pál, Elek Judit, Rózsa János, Novák Márk, Kardos Ferenc és Szabó István rövidfilmjeit tartalmazza.
Az együttműködés eredményeképp jött létre egy Gelencsér Gábor szerkesztette tanulmánykötet is, amelyet jövő héten mutatnak be. Petrányi Zsolt kiemelte: a könyvet olyan fiatal tudósok írták, akiknek "nincs közvetlen tapasztalatuk" az egykori filmes műhellyel. Az intézmény főigazgatója a február 21-ig nyitva tartó kiállítás kapcsán megjegyezte: tisztában vannak azzal, hogy a látogatóknak időre van szükségük, mire ekkora mennyiségű filmes anyagot megnéznek, ezért a hagyományos jegyek helyett karszalagokat osztanak majd, amelyekkel bármikor vissza lehet térni a tárlatra.
Kodolányi Sebestyén, a Balázs Béla Stúdió Alapítvány kuratóriumi elnöke elmondta: a magyar filmhagyaték körüli jogviták máig nem értek véget. "Szakemberek és intézményvezetők áldozatos munkájának köszönhető, hogy több filmhagyaték, köztük a Balázs Béla Stúdió Alapítványé, hozzáférhető lett" - utalt az elnök arra, hogy sokáig a tisztázatlan jogi helyzet miatt a megfelelő tárolást és az anyagok kutathatóságát sem sikerült megoldani. Kodolányi Sebestyén a képzőművészeti intézményeket "kis szigeteknek" nevezte, ahol a mozgóképes művészet tárai jönnek létre, megkerülve a forgalmazáshoz szükséges jogi rendezés kérdését.
A kiállítás kapcsán kiemelte: a jubileumi tárlattal a Balázs Béla Stúdió hagyatéka remélhetőleg többet nem egy szűk szakmai ügy lesz, hanem "az egész magyar társadalom közügyévé válik", például teret nyithat szimpóziumoknak, előadásoknak, további vetítéseknek. Hangsúlyozta: a kiállítás alatt látogatható egy hat számítógépből álló kutatóállomás, amelyen a Balázs Béla Stúdió filmjeinek adatait meg lehet találni, a Műcsarnok hármas termében pedig az összes filmet - mintegy 500 alkotást - levetítik délután kettő és este hat között. Hozzátette: csütörtökönként, a hosszított nyitva tartás alatt számos egykori Balázs Béla stúdiós művésszel lehet majd találkozni.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Tudta-e, hogy...?
- 10 érdekesség a bankrablások történelméből
- 10 tény a kerékpározás történetéből
- 10 érdekesség, amit nem tudtál a Mikulásról
- 10 meglepő tény a vasút történetéből
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- 10 dolog, amit nem tudtál Las Vegas-ról
- 10 érdekes tény a Szent Koronáról
- 7 mitológiai lény, melyektől rettegtek a régmúltban
- Tíz tény Jackie Kennedy-ről
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59