Interaktív pópakaland Párizsban
2009. április 10. 08:17 MTI
Először hagyták el az Áthosz-hegy kolostorait az ortodox kegyhely több száz éves kincsei, ikonok, kéziratok, liturgikus tárgyak, amelyeket péntektől Párizsban tekinthet meg a közönség a Grand Palais kiállításán.
Korábban
A rendezvény egyik érdekessége, hogy a 9-18. század között keletkezett 183 vallásos tárgyú művet nők is láthatják majd: az Áthosz-hegyi kolostorokat ugyanis évszázadok óta csak férfiak látogathatták. Az Áthosz-hegy és a bizánci birodalom: a Szent Hegy kincsei című kiállításon az észak-görögországi szerzetes köztársaság húsz kolostora közül kilenc kincsei csodálhatók meg. A thesszaloniki múzeum kurátorai által válogatott anyag először hagyja el Görögországot, sok darabja pedig magát a Szent Hegyet is.
"Könnyen lehet, hogy ezeket a műveket ezután hosszú évekig nem látjuk ismét, sőt talán soha többé" - mondta a sajtónak Raphaelle Ziadé, a kiállítás biztosa, aki maga is csak fotókon láthatta korábban az anyagot. Bizánc császárainak adományai és szerzetesek munkái, ikonok, drágakő díszítésű aranyszálú szőttesek, ezüst- és aranyozott kupák, gondosan megmunkált fatárgyak tanúskodnak e művészet gazdagságáról. A kiállítás közepén egy hangszigetelt, templomot idéző teremben az Áthosz-hegy vallásos énekeit lehet hallani.
Számos kiállítási tárgy előbb vallási funkciót töltött be, mielőtt művészeti tárgyként kiállították volna. Számos ilyen középkori ikon került Párizsba, köztük Szent György és Szent Demeter - Thesszaloniki védőszentje - ábrázolása. Június 6. és 9. között külön látványosságot kínál a kiállítás: egy áthoszi szerzetes a helyszínen fest meg egy ikont. A tárlat csütörtök esti megnyitóján részt vett I. Bartolomeiosz konstantinápolyi pátriárka és Kosztasz Karamanlisz görög miniszterelnök is.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei 19:03
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban 18:02
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” 16:58
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon 16:05
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt 15:21
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában 14:53
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban 13:57
- A hatalmas érdeklődésre való tekintettel a Magyar Nemzeti Múzeum meghosszabbítja népszerű ékszerkiállítását 12:56