Kulturális olvadás a Tajvani-szoros partjain
2009. február 19. 14:18 MTI
Kína a Tiltott városból származó huszonkilenc műkincset kíván kölcsönadni Tajvannak, hatvan évvel azután, hogy a Mao Ce-tung csapataitól vereséget szenvedett Csang Kaj-sek és maradék serege az anyaországtól elszakadva Tajvan szigetére menekült.
Korábban
Kína ennek ellenére továbbra is saját területének tekinti az 1949-ben elszakadt "lázadó tartományt", és sohasem mondott le arról, hogy akár fegyverrel foglalja vissza a 23 millió lakossal rendelkező szigetet.
Az évtizedeken át ellenséges kínai-tajvani viszony 2008 tavaszán kezdett enyhülni, miután a sziget és Kína szárazföldi része közötti békés politikai közeledés hívének számító Ma Jing-zsou tajvani elnök hivatalba lépett. A kínai művészet jelentős kincsestára Tajpejben a Nemzeti Palota Múzeumban található, amelynek anyagát még a kommunisták elől menekülő nacionalista párt (Kuomintang) hurcolta a szigetre. A 640 ezer művészeti alkotásból álló gyűjteményben a kínai császárok legértékesebb kincsei is megtalálhatók. Az anyag gazdagságára jellemző, hogy egyszerre csak egy százalékát tudják bemutatni.
A Tiltott városban, mai nevén a Pekingi Palota Múzeumban egy 600 ezer darabból álló páratlan, de nem annyira látványos gyűjteményt hagytak hátra, ebből kívánnak Tajvanra küldeni 29 darabot, amelyeket egy októberben rendezendő közös kiállításon mutatnának be. A kiállítás létrejötte jelentős lépés lenne a Tajvani-szoros két partja közötti kulturális kapcsolatokban - olvasható az eseményről beszámoló kínai napilapokban.
Tajvan viszont nem szívesen ad kölcsön műkincseket, Tajpejben ugyanis attól tartanak, hogy a Pekingbe küldött tárgyakat Kína, mint a műalkotások jogos tulajdonosa többet már nem fogja visszaadni.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap