Mégis szállíthatott fegyvereket a Lusitania
2008. december 22. 08:56 The Daily Telegraph
A Lusitania elsüllyesztése az első világháború egyik legszörnyűbb tragédiája volt: az Egyesült Államokat az első világháborúba bevonó incidens 1200 áldozatot követelt. Egy új felfedezés szerint azonban a németek korabeli érvelésének igaza volt, és a hajó tényleg fegyvereket szállíthatott.
A búvárok egy nemrég megkezdett kutatás során fedezték fel az 1915 májusán utolsó útjára indult hajó sötét titkát: a Lusitania rakterének átkutatásakor ugyanis lőszeres ládákat és fegyverutánpótlást találtak. Mindez alátámasztja a korabeli német érvelést, amely azzal indokolta a támadást, hogy a hajót az ott szállított fegyverek miatt küldték a tenger fenekére.
A bejelentés szerint közel négymillió, Amerikában gyártott Remington .303-as töltényt találtak az utasszállítóban. Ez egyben azt is jelenti, hogy Winston Churchill az Admiralitás első lordjaként pontosan tudhatta a támadás pontos okait: egy korábbi levelében a politikus arról írt, hogy az angolok ügyének nagyon jót tenne egy hasonló német támadás. A búvárok felfedezése egyben arra is magyarázatot adhat, hogy a hajó egy egyszerű torpedótalálat következtében miért süllyedt el alig 18 perc alatt. Ráadásul a 764 túlélő közül többen is beszámoltak egy második robbanásról, aminek eddig nem volt magyarázta, ám a lőszerek jelenléte ennek okát is megadja.
A New Yorkból Liverpool felé tartó hajót az ír partoktól nagyjából 15 kilométerre süllyesztette el egy német tengeralattjáró. Az angolok szinte azonnal kalóztámadásnak minősítették az agressziót, az Egyesült Államokban pedig a tragédia nagyban hozzájárult a németellenes hangulat felhergeléséhez, hiszen 128 amerikai állampolgár is odaveszett a gőzössel.
Robert Lansing egykori amerikai külügyminiszter szerint ez az eset adta meg az alapot arra, hogy végleg a britek mellé álljanak. Ezt persze ők tovább tüzelték, és az amerikai lapokban már úgy terjedt el a tragédia híre, hogy mellette azt is leközölték, miszerint a német gyerekek is tanítási szünetet kaptak, hogy mindenki a hajó elsüllyedését ünnepelhesse. A propaganda is felhasználta az ügyet, és a toborzási plakátokon egy hajótörött, karjaiban gyermekét tartó nő szerepelt, alatta a felirattal: „Jelentkezz”!
A roncs jelenleg Gregg Bemis amerikai üzletember tulajdonában van, aki szerint a felfedezés több mindenben újraírhatja az első világháború hadtörténetét. Ráadásul ez még nem minden, hiszen a Lusitania gyomrában több tonnányi ismeretlen konténer is volt, amelyekben szinte biztos, hogy hadianyagok lehette. Ezt a további vizsgálatok is alátámaszthatják majd, amelyekre jövőre kerül majd sor.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
hadtörténet
- A háború legfiatalabb katonája is küzdött a somme-i csatában
- Egyetlen hajót sem süllyesztett el a rettegett német monstrum, a Tirpitz
- Nem Hunyadi Jánoson múlott a tragikus kimenetelű várnai csata
- Bár tudomására jutott, nem tett jelentést a Hitler ellen készülő merényletről Erwin Rommel
- Szerencsés véletlen következtében nyerte meg Hódító Vilmos a hastingsi csatát
- Elsöprő győzelmet arattak Kenyérmezőnél Kinizsi Pál csapatai
- Angolnak született, de a magyar szabadságért küzdött Guyon Richárd
- Hét híres levert felkelés
- Nők a harcmezőkön: a kardforgató amazonok legendái
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap