Oroszországba megy az Elgin-kincs egy szobra
2014. december 5. 17:32 MTI
Kölcsönadta a szentpétervári Ermitázs múzeumnak az Elgin-márványok néven közismert, Athén által hosszú ideje visszakövetelt görög régészeti kincs egy szobrát a British Museum.
Korábban
Neil MacGregor, a londoni múzeum igazgatója, aki elkísérte az athéni Parthenonról származó, fej nélküli istenszobrot a fennállásának 250. évfordulóját ünneplő oroszországi múzeumba, a BBC rádiónak pénteken kijelentette: az orosz nép most első ízben tekintheti meg az európai művészet e fenséges alkotásának egy darabját. Hozzátette: reméli, hogy ez a görög kormányt is örömmel tölti el, hiszen hatalmas új közönségnek sikerül most bemutatni az ókori Görögország e nagyszerű művét.
"Azok is megérthetnek most valamennyit a görög civilizáció óriási vívmányaiból, akik egyébként soha nem juthatnának el Londonba vagy Athénba" - fogalmazott a British Museum igazgatója. Neil MacGregor az Ermitázs honlapjának blogrovatán közölt bejegyzésében is méltatta az eseményt. Kiemelte, hogy a British Museum 1759-ben, az Ermitázs alig öt évvel később nyílt meg, "így szinte egymás ikrei (...) az európai felvilágosodás első nagy múzeumai".
Az Elgin-kincs a British Museum hatalmas gyűjteményének talán legvitatottabb kollekciója. Az athéni Parthenon frízeinek és szobrainak egy részét Sir Edward Elgin angol diplomata vásárolta fel, amikor a XIX. század legelején a brit birodalmat képviselte nagyköveti rangban a térséget akkoriban fennhatósága alatt tartó török portánál. A Londonba szállított műemlékeket később a brit kormány vásárolta meg és ajándékozta a British Museumnak.
A modern Görögország hivatalos álláspontja szerint azonban az Elgin-kollekció elszállítása nem törvényes adásvételnek, hanem lopásnak - vagyis bűncselekménynek - számít, és ezért a kincseket vissza kell szállítani Athénba. Görögország három évtizede folyamatosan követeli Londontól - nem egyszer diplomáciai nyomásgyakorlással is - a márványok visszaadását. A görög kormány tíz évvel ezelőtt különösen erőteljes kampányba kezdett, azzal érvelve, hogy a kincsnek a 2004-es athéni olimpia idején már a görög fővárosban lenne a helye.
Ez az érv sem hatott, és a British Museum azóta sem hajlandó lemondani a tulajdonjogokról. Az ügy néhány hete újabb fordulatot vett. Kosztasz Taszoulasz görög kulturális miniszter október közepén bejelentette, hogy Görögország az ENSZ oktatási, tudományos és kulturális szervezete, az UNESCO közbenjárását kéri Nagy-Britanniánál, és ha ez nem jár sikerrel, bírósághoz fordul.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2010
- Az aradi vértanúk özvegyei
- Jan van Eyck és a Rózsa-regény
- A végzetes vonzerejű asszony
- Rosszéletű nők kalandjai a szabadságharc idején
- Hová lettek a bűnösök?
- Erős, mint a Bors, avagy az első magyar munkásmozgalmi kalandfilm
- A mélység titka: magyar roncskutatók víz alatti kalandjai Fokvárostól a Balatonig
- Az eredeti Széchenyi az igazi
- Charles Lindbergh pálfordulása a technikai vívmányoktól a környezetvédelemig
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.