A nácik a Szovjetunióba deportálták volna a zsidókat
2011. január 27. 08:54
Egy moszkvai levéltárban talált dokumentum szerint a szovjet vezetés 1940-ben elutasította a nácik azon kérését, hogy a megszállt területekről hozzájuk deportálják a zsidókat.
Korábban
Egy Németországban dolgozó orosz történész tette közé azt a levelet, melynek tartalma a németek által megszállt területeken élő zsidóságra vonatkozott, és akiket Ukrajnába illetve Szibériába telepítettek volna. Pavel Poljan elmondása szerint az 1940. február kilencedikén kelt orosz levelet Jevgenyij Csekmenyov - az ügyben résztvevő egyik orosz tisztviselő - írta az akkori szovjet külügyminiszter, Vjacseszlav Molotov számára.
A levél egy olyan német ajánlat megvitatásáról szól, melyben azt kérték a moszkvai kormányzattól, hogy több mint két millió zsidót szállíthassanak Lengyelországból, Ausztriából és Csehszlovákiából a Szovjetunióba. További részletekkel azonban nem szolgált az eredeti dokumentum. Poljan szerint a német levelet Adolf Eichmann és Alois Brunner írhatták az akkori berlini és bécsi zsidó emigrációs központok vezetőiként.
A zsidók transzportálása ekkor az egyik olyan megoldás lehetett, melyen a német vezetés a zsidó-kérdés végső megoldása kapcsán gondolkodott. Ismeretes, hogy ekkor olyan tervek is felmerültek német szakértők fejében, hogy a zsidókat hajóra ültetik, és Madagaszkár szigetére viszik őket.
Bár Németország és a Szovjetunió között ekkor megnemtámadási egyezmény volt érvényben (Molotov-Ribbentrop paktum), a szovjet vezetés szinte azonnal elutasította az ötletet - mondta Poljan. "Nem fogadhatjuk be ezeket a zsidókat. Van már itt nálunk is épp elég" - írta Csekmenyov Molotovnak.
A végső megoldás azonban mint ismeretes végül egész más irányba fordult, és a kidolgozott ötlet keretében közel hatmillió zsidót öltek meg.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari tegnap