Megtalálták a 170 éve rejtélyes módon eltűnt sarkkutató hajót
2014. szeptember 10. 09:47 MTI
Kanadai régészek megtalálták Sir John Franklin angol sarkkutató 1846-ban az Északi-sark térségében eltűnt hajóinak egyikét - jelentette be Stephen Harper kanadai miniszterelnök kedden. A hajó a szakemberek szerint kitűnő állapotban van.
Korábban
"Egyelőre nem tudjuk, hogy az HMS Erebus vagy az HMS Terror hajó roncsára bukkantak, de olyan felvételekkel bírunk, amelyek megerősítik, hogy a sarkkutató egyik hajójáról van szó. 2014. szeptember 7-én találták meg egy robot tengeralattjáró segítségével" - mondta a kanadai kormányfő. A hajóra a Victoria-tengerszorosban bukkantak rá.
A hajó a szakemberek szerint jó állapotban van. Ryan Harris búvárrégész, a kutatás egyik vezetője elmondta, hogy a szonárfelvételek tanúsága szerint fedélzetének egy része szinte teljesen sértetlen, csakúgy mint a főárboc, amelyet elmetszett a jég, amikor a hajó elsüllyedt. A szakember úgy véli, hogy a hajó belseje is ugyanilyen jó állapotban van.
Franklin mintegy 170 éve indított expedíciói (Atlanti-óceánt a Csendes-óceánnal összekötő északnyugati átjáró felkutatására) vetették meg az alapját Kanada szuverenitásának az Észak-sarkon - tette hozzá Harper. 2008 óta a kanadai nemzeti parkok régészcsoportjai a parti őrség segítségével hatszor indítottak kutatást a Franklin utolsó expedícióján eltűnt hajók felkutatására.
A megtalált hajó egy vízalatti felvételen
Franklin 134 fős kísérettel 1845-ben indult el az expedícióra az Erebus és Terror nevű hajókkal. 1845 júliusában még találkozott egy halászhajóval, amellyel utolsó üzenetét küldte Angliába. Amikor évek múltán sem érkezett semmi hír felőle, barátai 1848-ban a történelem egyik legnagyobb akcióját indították felkutatásukra, egészen 1859-ig tartott a keresés.
Egy akkor talált üzenet szerint John Franklin és a legénység 23 tagja 1847. június 11-én meghalt. Az üzenetből nem derült ki, mi okozta a halálukat. 1848. április 22-én 105 túlélő elhagyta a hajókat, hogy gyalog jusson ki a szárazföldre. Bár partot értek, de valamennyien meghaltak, a két hajót pedig elnyelte a jég. Az elmúlt években a kutatók megtalálták az expedíció számos nyomát, 1984-ben és 1986-ban például a legénység három tagjának holttestére bukkantak.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2014
- Elhagyott kastély a 19. századi "Chicagóban"
- Rembrandt, a titokzatos
- Híres történelmi csókok
- Ilyen volt Hitler magánélete egy hódolója szerint
- A budai zsidóság az oszmán hódoltság idején
- A Horthy-Hitler-találkozók históriája
- Meghökkentő múltbéli fogások
- A Horthy-kultusz és a magyar zsidóság
- Az életébe került a mexikói kaland Ferenc József öccsének
- Nem aratott osztatlan sikert az első magyar keresztrejtvény 09:50
- Számos véletlen következtében indult el Cseh Tamás karrierje 09:05
- Nem hozott tartós békét a visegrádi egyezség tegnap
- Német segítséggel jutott hatalomra Vlagyimir Iljics Lenin tegnap
- Hírhedten elviselhetetlen anyósok a történelemből tegnap
- Törökország a régészek paradicsoma tegnap
- Alapjaiban változtatta meg a tengeri hadviselést az első atom-tengeralattjáró, a Nautilus megjelenése tegnap
- A mesterlövész vetett véget a túszejtésnek tegnap