Óhéber szöveg igazolhatja az ószövetségi történeteket
2013. augusztus 7. 08:50
Igazak lehetnek az Ószövetségben található történetek – állítja egy régész, miután megvizsgáltak egy tavaly megtalált ókori korsódarabot, amelyen a feltételezések szerint egy óhéber szöveg olvasható.
Korábban
A tavaly decemberben Ophelben, a jeruzsálemi Templom-hegy közelében megtalált i.e. 10. századi lelet és a rávésett felirat zavarba ejtette a régészeket. Amikor a régészek ráleltek a rejtélyes korsódarabra, eleinte úgy vélekedtek, hogy egy ősi kánaánita nyelvvel van dolguk.
Nem így gondolja Douglas Petrovich, aki azt állítja, hogy a korsón olvasható szöveg a héber nyelv legkorábbi, primitív változata, és azt sugallja, hogy a zsidóság jóval korábban feljegyezte saját történelmét, mint azt eddig gondolták – ez pedig egyben azt is jelenti, hogy a zsidók sokkal korábban megvethették a lábukat Jeruzsálemben.
„Jeruzsálemet ez a héberül beszélő népcsoport irányította az i.e. 10. században, a bibliai kronológia szerint Dávid és Salamon király idején” – mondta el Petrovich. „Bárkik is voltak ők, héberül írtak és uralmuk alá hajtották Jeruzsálemet” – fűzte hozzá. Ha Petrovich elmélete helyes, akkor ez az ószövetségi történetek pontosságát támaszthatja alá, valamint azt, hogy a zsidók "jelen időben", s nem évszázadokkal később jegyezték le történeteiket.
Az Ophel-felirat máris vitákat szült a tudósok között. Petrovich úgy gondolja, hogy a régészek nem merik hébernek nevezni a szöveget, elkerülendő ezzel a konfliktusokat. Ez különösen azokat az archeológusokat érinti, akik nem akarják "összemosni" a régészet "kemény" bizonyítékait a bibliai történetekkel.

Sokan egyetértenek abban, hogy egyes régészek túlságosan is megbíznak a Bibliában, az elmúlt egy évtizedben pedig egyre többen és többen keresik a bibliai történetek történeti bizonyítékait. Vitába szállt Petrovichcsal Israel Finkelstein, a Tel Avivi Egyetem professzora is, aki úgy látja, hogy újabban egyre többen veszik készpénznek a Szentírásban foglaltakat, s "olyan pontosnak gondolják, mint ma az újságokat."
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tavasz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor egy tulipánhagymáért luxuslakást lehetett venni
- Így lett Kassa csehszlovák város
- Tíz nagy győzelem a halál fölött
- A modern remetekirályság
- Így tanították Horthyt a 2. világháború után
- A kerti szajha
- Kolozsvár román megszállása
- Az újra megtalált munkásnő
- Trianon előtt - határon túl: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- A fáraó és Ozirisz újjászületése – Tutanhamon sírjának titkos rítusa 09:15
- Tudományos kísérletek színhelye is lett a párizsi Eiffel-torony 08:20
- Budapest múltja egy időgépben kel életre tegnap
- A dzsungel mélyén veszett el az arany várost kutató kalandor tegnap
- Végjáték Hanoiban: A vietnámi háború egy hadifogoly szemével tegnap
- Goebbels "utolsó éjszakája" - hat gyerek halála tegnap
- Hét híresség, akit elutasítottak a seregtől tegnap
- Dániából származhat a legendás Sutton Hoo-i sisak? tegnap