Valóban III. Richard csontjait találták meg
2012. december 18. 11:12
Valóban III. Richard (1452-1485) angol király földi maradványa az a csontváz, amelyet idén szeptemberben találtak brit régészek egy leicesteri autóparkoló alatt.
Korábban
Az ásatás körülményeiről jól értesült forrás szerint a szakemberek csak egy januári sajtótájékoztatón akarják megerősíteni, hogy a csontok valóban az uralkodó földi maradványai, habár a régóta várt DNS-vizsgálatok eredményei nem támasztják alá egyértelműen a személyazonosságot.
A forrás szerint azok a bizonyítékok, amelyeket nem ismertettek a leletek megtalálását követő sajtótájékoztatón, a genetikai bizonyosság hiányában is minden kétséget eloszlatnak a csontok tulajdonosának személyazonosságát illetően. A kutatók korábban azt mondták, hogy bár a koponyán lévő sérülés és a gerincen észlelet görbület megegyezik a királyról és a haláláról szóló történelmi feljegyzésekkel, de nem szolgálnak elégséges bizonyítékként.
A Leicester Egyetem szóvivője cáfolta, hogy bármilyen információt elhallgattak volna a nyilvánosság elől a pár hónappal ezelőtti tájékoztatón. Hozzátette, az azóta összegyűjtött új bizonyítékokat januárban fogják ismertetni. Ezek között szerepel a halál időpontjának megállapításában segítő radiokarbonos kormeghatározás és az elhunyt életmódjáról értékes információkkal szolgáló fogkőelemzés eredménye.
Emellett a sajtótájékoztatón mutatnak először képeket a leletről. A Channel Four nevű csatorna pedig egy projekttel kapcsolatos dokumentumfilmet is műsorra tűz januárban - adta hírül a The Daily Telegraph című brit lap internetes kiadása.
Történelmi feljegyzések szerint III. Richárdot egy leicesteri ferences kolostor templomában helyezték örök nyugalomra, miután Tudor Henrik serege legyőzte és megölte az uralkodót az 1485-ös bosworth-i csatában. Később azonban a VIII. Henrik által elrendelt rendházbezárások miatt a monostort lerombolták és a maradványokat elszállították, így a következő évszázadokban a király sírhelyének pontos helye a feledés homályába merült.
Történelmi térképek elemzése révén a brit régészeknek sikerült megtalálniuk az egykori klastrom pontos helyét - amelyet már egy szociális ügyekkel foglalkozó iroda autóparkolója foglal el - és nem sokkal később feltárták a templom alapzatát, valamint két csontvázat, amelyek egyikéről immár biztosan állítják, hogy III. Richard földi maradványa.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2010
- Magyar békefenntartók Kínában: haditengerészek a felkelők ellen
- Egy világrekorder magyar stewardess 27 ezer órája a levegőben
- Interjú Oborni Terézzel
- Paraszt Bruegel. Egy holland humanista élete
- Elhurcolva és elhurcolva. Lajos Iván próféciája 1939-ben
- A szovjetterror fehérorosz áldozatai, avagy a Kuropati erdő borzalmas titka
- Anyatejút. A szoptatás kultúrtörténete
- Csellóval a frontra. Egy kalocsai körorvos különleges kalandjai
- Prodam Guidó szenzációs akciója: az első repülés Budapest felett
- Az Eiffel-tornyot kétszer is megpróbálták eladni ócskavasnak 09:51
- A hét legismertebb Mária-jelenés szerte a világban 09:05
- A nemzet költője sem tudott segíteni a kiállhatatlan nyelvzsenin tegnap
- 10 tény a Mona Lisáról tegnap
- Ókori eredetű a karácsonyfa-állítás szokása tegnap
- Rejtély, miért tűnt el a krétai civilizáció tegnap
- Amikor karácsony napja tűzszünetet hozott tegnap
- Hatalmas lakomákkal ünnepelték a karácsonyt a középkorban tegnap