Máig fontos állattani kérdéseket feszeget Einstein egy újonnan nyilvánosságra került levelében
2021. május 14. 12:52 MTI
Albert Einstein egy közelmúltban nyilvánosságra hozott levele a Nobel-díjas elméleti fizikus madarakkal, méhekkel és a fizika új alapelveivel kapcsolatos gondolatait mutatja be.
Korábban
A történelem egyik legnagyobb elméje arról értekezik az 1949-es keltezésű levélben, hogy az állatok érzékelésének tanulmányozása vezethet-e új fizikai alapelvek felfedezéséhez.
A melbourne-i RMIT Egyetem kutatóinak szerdai közleménye szerint ez a mai napig fontos kérdés a fizikában, és egyre nagyobb számú kutatás foglalkozik az állatok, úgy mint a madarak és méhek tájékozódásával.
Az eddig ismeretlen levelet a Nagy-Britanniában élő Judith Davys osztotta meg a kutatókkal.
Einstein az asszony néhai férjének, Glyn Davys radarkutatónak küldte a levelet, aki a brit királyi haditengerészetnél szolgált a második világháborúban és egyebek között a hajók és repülők radarral való észlelésével foglalkozott.
Az egyetem munkatársa, Adrian Dyer számos tanulmányt közölt már a méhekről és ő a vezető szerzője annak az új írásnak is, amely Einstein levelét mutatja be a Journal of Comparative Physiology A. című folyóiratban. A szakember szerint a levél Einstein azon elképzelését mutatja be, hogy az állatok tanulmányozása új felfedezésekhez vezethet.
A dokumentum azt is bizonyítja, hogy Einstein találkozott a Nobel-díjas Karl von Frisch-sel, aki a méhek és egyéb állatok érzékelésének tanulmányozásával foglalkozott.
1949 áprilisában von Frisch bemutatta a háziméhek tájékozódásával kapcsolatos kutatási eredményeit, és előadásán Einstein is részt vett.
Egy nappal később a két tudós priváttalálkozót szervezett. Noha ezt a találkozót nem dokumentálták, a közelmúltban előkerült levél bepillantást enged abba, hogy miről beszélgethettek egymással.
„Elképzelhető, hogy a vándormadarak és a postagalambok viselkedésének tanulmányozása egy nap segíthet megérteni néhány olyan fizikai folyamatot, amelyet jelenleg még nem értünk” – írta Einstein a levélben.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Jobbágyból lett a királynő kedvenc admirálisa Francis Drake tegnap
- A jövő a történelemből merít: hogyan lett Hszi Csin-ping a világ legnagyobb hatalmú embere? tegnap
- Csángó társasjátékkal gyarapodott a Néprajzi Múzeum tegnap
- A Watergate-botrányból nem volt kiút, a lemondás mellett döntött Richard Nixon tegnap
- Hogyan váltak népmesei hőssé az 1963-as vonatrablók Angliában? tegnap
- Titokzatosan élt, de korántsem volt szadista szörnyeteg Báthory Erzsébet 2022.08.07.
- Megírta a magyar balsors bibliáját és a világról is tűpontos látleletet adott Bibó István 2022.08.07.
- Véletlenek sorozatával indult a belügy által is megfigyelt Cseh Tamás karrierje 2022.08.07.