Az 1912-ben elsüllyedt Titanic a kor egyik nagy újításával, a drótnélküli távíróval is fel volt szerelve, és segítségével több száz utas meg is menekült. Ugyanakkor a süllyedő hajóról küldött különböző jelzések zavart is okoztak, és az sem segített, hogy távírásza megsértette a legközelebbi hajóét.
Miközben a koronavírus-járvány továbbra is meghatározza a világ lakosságának mindennapjait, a telefonok és más eszközök képernyői váltak a közösségek összetartóivá, a megszokott élet apró szeleteivé. Ez azonban nem volt mindig így, még a telefon feltalálása után bekövetkezett járványok idején sem.
Egy olyan korszakban, amikor a vezeték nélküli kommunikáció még mindig gyermekcipőben járt, és bár számos opció létezett az üzenetek továbbítására, a frontvonalon még mindig a futárok jelentették a kommunikáció legmegbízhatóbb és leghatékonyabb formáját. Küldetéseik nem csupán életveszélyesek voltak, de életbevágóan fontosak is.
Már 300 ezer évvel ezelőtt, a kőkorszaki vadászó-gyűjtögető emberek is úgy használhatták közösségi hálójukat, mint ahogy a mai emberek. Az erről készült tanulmány egy nemzetközi kutatócsoport a Science Advances folyóiratban publikálta.
86 éve, 1933. december 2-án avatták fel a Csepel-szigeti Lakihegyen a szivar alakú országos rádióadót, amely ma is Magyarország legmagasabb építménye. A 80-as évek elején lebontásra ítélték, de a közvélemény nyomására ettől végül elálltak.
1844. május 24-én továbbították az első üzenetet a világ első távíróvonalán, Washington és Baltimore között. A távíró szédületes gyorsasággal terjedt: 1848-ban a Mississippitől keletre valamennyi amerikai államban működött telegráf, 1852-ben a távíróvonalak összes hossza már körülérte volna a Földet.
145 éve született Guglielmo Marconi, a drótnélküli távíró Nobel-díjas olasz feltalálója. Ő magát inkább mérnöknek, mint tudósnak tartotta - a Nobel-díjat átvevő beszédében azzal hökkentette meg hallgatóságát, hogy elismerte: valójában nem érti, miként működik találmánya.
A táskaméretűtől a miniatűrig több mint négyszázféle mobiltelefont ismerhetnek meg az érdeklődők a szegedi Szent-Györgyi Albert Agórában hétfőn GSM – Generációk saját mobiljai címmel megnyílt időszaki kiállításon.
Az elmúlt évtizedek során kétségtelenül egyre nagyobb szerepet játszanak életünkben a mobiltelefonok. Napjaink telefonjai kényelmesen kezelhetők, könnyűek és nem csupán kommunikációra, de szórakozásra is kiválóan alkalmasak – ez azonban nem volt mindig így.
A ma használt nonverbális gesztusok közül sokaknak van hosszú története, némelyik pedig a hagyomány szerint konkrét történelmi eseményekhez kapcsolódik. Az alábbiakban öt népszerű nonverbális gesztus történelmi hátterét vizsgáljuk meg.
103 éve, 1914. november 13-án született Határ Győző Angliában élt Kossuth-díjas író, költő, filozófus. Verseire a magyar nyelv könnyed, bravúros kezelése jellemző. Filozófiai műveiben főleg történetfilozófiai és ismeretelméleti kérdéseket kutatott.
180 éve, 1837. szeptember 4-én mutatta be Samuel Morse a New York-i egyetemen az általa feltalált távíró működését. A Morse-féle ABC hosszú karriert futott be, alkalmazása szinte művészetnek számított, nemzetközi alkalmazása 1999 végén szűnt meg végleg.
Decemberre halasztotta a döntést az orosz legfelsőbb bíróság a Memorial feloszlatásáról. Az 1989-ban alapított társaság volt az első olyan jogvédő szervezet Oroszországban, amely síkra szállt a sztálini üldöztetések áldozatainak rehabilitációjáért.
Egy kommunikációs korszakot zár le India, ahol július 15-ével több mint százötven év után megszűnik a távíró szolgáltatás. Néhányan szeretnék, ha maradna.