Ezen a héten jelentik be a Nobel-díjak idei kitüntetettjeinek nevét. Összeállításunkban érdekességeket mutatunk be a világ egyik legrangosabb elismerésének történetéből.
260 éve, 1764. május 5-én alapította Mária Terézia királynő a Szent István-rendet, amely megszűnéséig a legmagasabb magyar kitüntetés volt. A díjazással elsősorban polgári szolgálatokat ismertek el, politikusok, diplomaták, hivatalnokok, s a 19. században már művészek és tudósok is megkaphatták.
Tizenhatodik alkalommal vehették át a hazai zeneművészet legkiemelkedőbb ifjú tehetségei a Junior Prima Díj magyar zeneművészet kategória elismeréseit november 23-án. Az MVM a szakmai elismerésen kívül kétmillió forinttal támogatja a tíz, 30 év alatti zeneművészt.
Az önálló magyar kitüntetési rendszer létrejöttének századik évfordulója alkalmából a Magyar Érdemrend történetét bemutató kiállítás nyílt csütörtökön a Magyar Nemzeti Múzeumban.
259 éve, 1764. május 5-én alapította Mária Terézia királynő a Szent István-rendet, amely megszűnéséig a legmagasabb magyar kitüntetés volt. A díjazással elsősorban polgári szolgálatokat ismertek el, politikusok, diplomaták, hivatalnokok, s a 19. században már művészek és tudósok is megkaphatták.
258 éve, 1764. május 5-én alapította Mária Terézia királynő a Szent István-rendet, amely megszűnéséig a legmagasabb magyar kitüntetés volt. A díjazással elsősorban polgári szolgálatokat ismertek el, politikusok, diplomaták, hivatalnokok, s a 19. században már művészek és tudósok is megkaphatták.
257 éve, 1764. május 5-én alapította Mária Terézia királynő a Szent István-rendet, amely megszűntéséig a legmagasabb magyar kitüntetés volt. A kitüntetéssel polgári szolgálatokat ismertek el, politikusok, diplomaták, hivatalnokok, s a 19. században már művészek és tudósok is megkaphatták.
A második világháborúban szerepet játszó kémek közül kiemelkedik a spanyol Juan Pujol Garcia neve. Az általa továbbított hamis információk miatt a német hadvezetés teljesen máshol számított a nyugati partraszállásra, mint ahol az végül valójában megtörtént. A háború végkimenetele szempontjából is kulcsfontosságú hadművelet sikere azonban óriási veszélybe került, amikor Garcia felesége azzal kezdett fenyegetőzni, hogy felfedi férje kilétét.
Kétszázötvenhárom éve, 1764. május 5-én alapította Mária Terézia királynő a Szent István rendet, amely megszűntéig a legmagasabb magyar kitüntetés volt. A kitüntetéssel elsősorban polgári szolgálatokat ismertek el, de politikusok, diplomaták, művészek és tudósok is megkaphatták.
Első ízben tüntette ki Németország az egyik legmagasabb elismeréssel, a szövetségi érdemkereszttel az 1944-es varsói felkelés harcosait. "Önök mérhetetlen szenvedéseken és mély megaláztatáson mentek át" - mondta a varsói német nagykövet.
70 évet várt kitüntetésére a brit Királyi Haditengerészet egyik veteránja, de nem sokáig örülhetett neki: az Arctic Star kézhezvétele után másfél óra múlva elhunyt.
Egy szovjet katonatiszt, Sztaniszlav Petrov nyerte el a 2013-as Drezdai békedíjat. Petrov arról vált ismertté, hogy ő volt az, aki 1983-ban megakadályozott egy lehetséges atomháborút, amely majdnem egy téves atomtámadás riasztás miatt robbant ki.
Erdély felszabadításáért 1849. márciusában Józef Bem megkapta az akkor adományozható legmagasabb magyar katonai kitüntetést és az altábornagyi rangot. Az erről szóló oklevelek a március 15-i a MOL rendezvényén eredetiben is megtekinthetőek.
Ugyan az idei béke Nobel-díjas, Ellen Johnson Sirleaf libériai elnökasszony továbbra is a Nyugat sokat dédelgetett mintaállamfője, otthon korántsem ilyen egységes a megítélése. A múlt heti döntés nem egyedülálló, a norvég Nobel-bizottság története során sokszor hozott ellentmondásos ítéletet.
Mihail Gorbacsovnak, a Szovjetunió első és egyben utolsó államfőjének, a peresztrojka és a glasznoszty atyjának Oroszország legmagasabb kitüntetését adományozta szerdán Dmitrij Medvegyev orosz államfő.