2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

 
Időszakra szeretnék keresni
Időpont:
Év:
Hónap:
Nap:
Keresési feltételek:
Hónap: december  •  Nap: 23
15 találat
[1]

1327. december 23.

A hajósmalom első ismert okleveles említése

[2]

1466. december 23.

II. Pál pápa kiközösíti Podjebrád György cseh királyt, alattvalóit pedig felmenti az uralkodónak tett hűségeskü alól

[3]

1469. december 23.

Firenze a jó viszony jeléül két oroszlánt küld I. Mátyásnak

[4]

1471. december 23.

IV. Sixtus pápa Marco Barbót követségbe küldi III. Frigyes császárhoz és I. Mátyás királyhoz

Feladata az, hogy a két uralkodót megnyerje a törökellenes terveinek, továbbá, hogy békét közvetítsen a magyar király és a Jagellók, Ulászló, IV. Kázmér és Kázmér herceg között

[5]

1499. december 23.

Meghal Szapolyai István nádor

[6]

1555. december 23.

Erdélyi országgyűlés kezdődik Vásárhelyen

A székelyvásárhelyi országgyűlés felszólítja I. Ferdinándot, hogy ha nem tudja megvédeni őket, legalább hagyja, hogy maguk döntsenek saját sorsukról. Erdélyi főkapitánnyá önhatalmúlag Balassa Zsigmondot választják.

[7]

1588. december 23.

Báthori Zsigmond leteszi a fejedelmi esküt

[8]

1597. december 23.

Egyezmény jön létre Báthori Zsigmond és I. Rudolf között

A megállapodás értelmében a fejedelem átadja Erdélyt a királynak. Cserébe Oppeln és Ratibor sziléziai hercegséget kapja, valamint évjáradékot. A szerődést egyelőre az erdélyiek és a Porta előtt is titokban tartják.

[9]

1602. december 23.

Megérkeznek Gyulafehérvárra I. Rudolf biztosai, Johann Molart báró és Nikolaus Burghasen, akiket a király az erdélyi közigazgatás átszervezésével bízott meg

[10]

1603. december 23.

I. Ahmed szultán lép trónra Isztambulban, 1617-ig uralkodik

[11]

1790. december 23.

Megszületett Champollion francia egyiptológus

Jean-Francois Champollion beszélt héberül, arabul, perzsául, kínaiul, görögül és szanszkritül. Tizenhét éves korában jelent meg első tudományos dolgozata és ekkor készítette el világtörténeti időrendi táblázatát. 1822-ben kezdett az angol Thomas Young kartus-elméletével foglalkozni. A keretbe foglalt jelekről már Young feltételezte, hogy azok uralkodók neveit jelentik, Champollion legnagyobb jelentőségű munkája, az egyiptomi hieroglifák megfejtése és a teljes hieroglif ábécé összeállítása volt az ún. rosettei kőtábla segítségével. A kő V. Ptolemaiosz Epiphanész fáraó uralkodása idején kelt, Kr.e. 196-ban, s ugyanazt a szöveget tartalmazza hieroglif, démotikus és görög írással. A szövegben szereplő királynevek összevetése volt a kulcs a megfejtéshez, Kleopátra és Ptolemaiosz nevéből azonosította a p, t, o, l és e betűket, s ezek alapján a többit is. A betüsorból Nagy Sándor egyiptomi nevét, az Alkszentroszt fejtette meg, felismerve, hogy a magánhangzók sokszor kimaradnak. Ezek azonban mind idegen nevek voltak. Amikor Abu Szimbelből kapott egy négybetűs kartust, amely a görög hatás előtti korból eredt az első hieroglifát a nap jelének vélte, ez kopt nyelven: ra. A második jegyet m-nek tippelve, a kor nagy királyának, Ramszesznek a nevét kapta. Így bebizonyította, hogy a régi neveket is betűírással írták, kopt nyelven. 1822-ben tette közzé világraszóló felfedezését. Két év alatt majd valamennyi hieroglifát megfejtette, s megállapította, hogy piktogrammokat is alkalmaztak. 1824-ben írta meg A hieroglifák pontos rendszere című könyvét. 1828-ban végre Egyiptomba utazhatott. 1831-ben a College de France professzora lett, s az ő számára hozták létre itt az első egyiptológiai tanszéket. Munkáját azonban nem fejezhette be: 41 éves korában szívrohamban meghalt.

[12]

1851. december 23.

Meghal Giovanni Berchet olasz költő

Az olasz romantika, risorgimento (újjászületés) jeles képviselője Milánóban született 1783. december 23-án. A Conciliatore című hazafias szellemű folyóirat munkatársa volt, s kapcsolatba került a Lombardia felszabadításáért küzdő Confalonierivel, akinek letartóztatása után száműzetésben élt Franciaországban, Angliában és Belgiumban. Hazatérése után Lombardia és Piémont egyesítéséért küzdött. Lírájában mindenek előtt a hazafias-harcias felfogás mutatkozik meg. Műveiben az érzelmek szabadsága nevében hadat üzen a klasszicizmus üres formalizmusának. Stílusára az elégikus szomorúság, drámai hevület jellemző. Költői programja: a költő kötelessége a nemzeti érzéseket felkelteni népében. Fő művei: Románcok (1822-24), Ábrándok (1829). Torinóban érte a halál.

[13]

1891. december 23.

Megszületett Bródy Imre fizikus

A gyulai születésű feltaláló egyetemi tanulmányait Budapesten végezte, doktori értekezésében kvantumkémiai alapon számította ki az egyatomos gázok kémiai állandóját. A tudományegyetem gyakorlati fizikai tanszékének tanársegédje lett, majd 1920-ban Göttingenbe ment, ahol Max Bornnal kidolgozta a kristályok dinamikai elméletét. 1923-ban itthon az Egyesült Izzó kutatólaboratóriumának munkatársaként az izzólámpa tökéletesítésén dolgozott. Legjelentősebb eredménye a kriptontöltésű izzólámpa feltalálása volt 1931-ben. Az addig igen drága kripton előállítására Polányi Mihállyal együtt új, olcsó eljárást dolgoztak ki, s a Tungsram saját kriptongyárat épített Ajkán. Az 1936-os Budapesti Ipari Vásár szenzációja a kriptonégő volt, amely egy évvel később a világpiacon is megjelent. 1944-ben a német megszállás idején a gyár mentesítést szerzett neki a zsidótörvények alól, ő azonban nem akart elszakadni a családjától. Mühldorf-ban hunyt el 1944. december 20-án. Emlékére az Eötvös Loránd Fizikai Társulat díjat alapított.

[14]

1926. december 23.

Üzembe helyezik az első villanyrendőrt

Az első közlekedési villanylámpa Budapesten a Nagykörút és a Rákóczi út kereszteződésének közepén, a villamosvasúti felsővezeték felett függött, és mind a négy iránynak adott jelzést. Eleinte egy hosszú rúd segítségével működtette a lámpa alatt kis dobogón álló rendőr, de rövidesen a villamos távműködésre tértek át. Jelzési képeinek sorrendje piros-sárga-zöld volt. Miután mindkét útvonalon szélső fekvésben voltak a villamosvasúti vágányok, a bekanyarodó forgalmat - kis- és nagyívben egyaránt - megtiltották. Oszlopon lévő közlekedési lámpákat 1938-tól alkalmaznak.

[15]

1989. december 23.

A Securitate tovább harcol

A hírhedt titkosrendőrség, a Ceausescuhoz hű Securitate kérlelhetetlen kegyetlenséggel folytatta a hadsereg és a lakosság elleni harcot. Háztetőkön és erkélyeken sáncolták el magukat, válogatás nélkül lövöldöztek. A jugoszláv Tanjung hírügynökség szerint szíriai és líbiai zsoldosok támogatták őket. A Securitate 70 000 tagjával szemben állt a román hadsereg 170 000 katonája. Különösen Bukaresten kívül kerültek Ceausescu hóhérai szorult helyzetbe, ezért számos ártatlan embert rántottak magukkal a pusztulásba. Temesvárott, ahol a hírügynökségi jelentések szerint a Securitate 12 000 embert ölt meg, az előrenyomuló katonai egységek férfiak és nők elszenesedett hulláira bukkantak. A rettenetesen megcsonkított holttestek egy részének keze és lába szögesdróttal volt megkötve. Ceausescu hívei itt 45, bábszínházból kijövő gyermeket is meggyilkoltak, a kórházakat nehézfegyverekkel támadták és megmérgezték az ivóvizet.

Bezár