2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Egyszerű szabónak nevezte magát a világhírű olasz divatdiktátor

2014. november 20. 08:29 MTI

Emilio Pucci olasz divattervező, a divattörténet egyik legérdekesebb egyénisége száz éve, 1914. november 20-án született Nápolyban.

Emilio Pucci di Barsento márki ősi firenzei nemesi családból származott, felmenőinek arcképei visszaköszönnek Leonardo da Vinci, Botticelli és Rafaello festményein. Különösen arra a képre volt büszke, amelyen a Mediciekkel együtt ebédelő őse a társaságból egyedüliként villát használ az étkezéshez, ami nagy ritkaság volt a reneszánsz korban.

A diplomatának készülő márki a milánói egyetemen kezdte tanulmányait, majd az Egyesült Államokban társadalomtudományokat és mezőgazdaságtant hallgatott (később borászattal is foglalkozott), végül 1937-ben Firenzében politológiából doktorált. Az öt nyelven folyékonyan beszélő Pucci bejárta az egész világot, kiváló vívó, úszó, teniszjátékos, autóversenyző és síelő volt, 1932-ben beválogatták a téli olimpián induló olasz csapatba - és nem utolsósorban imádta a nőket, és azok is őt.

A második világháború idején, 1941-ben belépett az olasz légierőbe, bombázó pilótaként a századosi rangig vitte. 1944-ben közreműködött a Duce legidősebb lányának, a halálra ítélt és kivégzett Ciano külügyminiszter feleségének Svájcba történő kimenekítésében. Az akció során kicsempészte Ciano politikai naplóját is, ezért a Gestapo letartóztatta és megkínozta, de szóra bírni nem tudták.

A háború után élete elválaszthatatlanul Toscanához és Firenzéhez kapcsolódott, a családjáról elnevezett utcában, az ezeréves Palazzo Pucciban élt. A hatvanas évektől az Olasz Liberális Pártban tevékenykedett, 1963-1972 között a firenzei választókerület parlamenti képviselője, majd a város tanácsnoka volt. A divat világába a véletlennek köszönhetően robbant be 1947-ben, amikor a híres Harper's Bazaar divatlap fotósa síelés közben lencsevégre kapta őt és barátnőjét, aki Pucci saját tervezésű, ötletes síruháját viselte. A kép leközlése után nyomban felkérték egy sportruha kollekció megtervezésére, élénk színű, kényelmes sportöltözeteit 1950-ben mutatta be nagy sikerrel.

A magát csak "egyszerű szabónak" nevező Pucci az ötvenes, hatvanas évek vezető divattervezőjévé nőtte ki magát, egyike volt az első olyan divatcézároknak, akik nevükkel márkát teremtettek, termékeik saját védjeggyel, arculattal rendelkeztek. Pucci kínálata a ruhákon kívül a kiegészítőkre, parfümökre, majd a lakberendezési tárgyakra is kiterjedt. Gazdag divatőrültek, multimilliomos örökösnők és a filmsztárok egymás kezéből kapkodták ki kreációit, sőt még az 1971-ben sikeres Holdra szállást végrehajtó Apolló-15 misszió űrhajósai is az általa kreált logót viselték űrruhájukon. Egyik leghíresebb modellje a szűk, santungból készült Pucci-nadrág volt, de igen népszerűek voltak gazdag szín- és formakombinációjú, selyemből készült női ruha- és blúzkreációi. Fürdőruhát, fehérneműt, de "munkaruhát" is tervezett, egyebek között a már megszűnt amerikai Braniff Airways utaskísérőinek színes, kevésbé szigorú egyenruháit.

Divatháza, az "Emilio" a hatvanas években élte fénykorát, majd tervei a 80-as és 90-es években reneszánszukat élték. Nyomott mintás szövetből készült ruháit a divatnak hódoló hölgyek kapkodták szét szerte a világon, ruhakölteményeit olyan hírességek viselték, mint Grace Kelly, Elizabeth Taylor, Gina Lollobrigida, Sophia Loren, Audrey Hepburn és Jacqueline (Jackie) Kennedy Onassis. Egyik legnagyobb rajongója, Marilyn Monroe végrendeletében egyenesen azt kérte, hogy a Pucci-féle zöld selyem ruhájában kísérjék utolsó útjára. Az ún. Pucci-minta (élénk színű, geometrikus elemek kaleidoszkópszerű elrendezésben) ma is a trendi "cuccok" meghatározó és visszatérő eleme.

A divatdiktárort számos szakmai díjjal ismerték el, 1954-ben kitüntették az amerikai Neiman Marcus Fashion díjjal, valamint megkapta a Harper's Bazaar Medalliont is. Súlyos szívbetegségben 1992. november 29-én hunyt el Firenzében, "mesterségét" lánya, Laudomia Pucci vitte tovább, divatháza ma is működik.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár