2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Megérkezett Budapestre a Munkácsy-trilógia

2010. november 10. 17:00 MTI

Megérkezett Budapestre Munkácsy Mihály Krisztus-trilógiája, amelyet a Magyar Nemzeti Galéria november 23-án nyíló kiállításán először láthat majd együtt a főváros közönsége. Az Ecce homo című képet már a hét elején sikeresen elhelyezték a múzeumban, a Krisztus Pilátus előtt és a Golgota című festményeket szerdán emelték be az épületbe.

A Golgotát szerdán kora délután daruzták be a múzeum B épületének első emeletére. A már üres szállítódoboz kiemelésekor azonban a tűzoltódaru megbillent, a doboz pedig összetört, így a kisebbik festményt, a Krisztus Pilátus előtt című alkotást végül emberi erővel kellett beemelni az épületbe - mondta az MTI-nek Miklós Léna, a Magyar Nemzeti Galéria sajtóreferense, hozzátéve, hogy a daru felborulásakor műtárgyban nem keletkezett kár, személyi sérülés sem történt, egy gépkocsi azonban megsérült.

Csák Ferenc, a múzeum főigazgatója a képek beemelése előtt tartott sajtótájékoztatón elmondta: a kiállítás, amely a Magyar Nemzeti Galéria és a Munkácsy Alapítvány közös szervezésében jön létre, a leghíresebb Munkácsy-képek keletkezéstörténetét is bemutatja. "Amikor november 23-án megérkezik a látogató a múzeumba, a vázlatfüzetből kifotózott, egészen kicsi alkotásoktól a különböző olajvázlatokon, szénvázlatokon keresztül ér majd a trilógia helyszínére" - emelte ki Csák Ferenc, megjegyezve: az érdeklődőknek így lehetőségük lesz végigkövetni azt az alkotói gondolatmenetet, amelyet "nemzetünk nagy művésze, Munkácsy is végigjárt".

Az igazgató felidézte: a képek a világ számos országában láthatók voltak, de így együtt még soha nem voltak kiállítva Budapesten. "Régi adósságot törlesztünk a budapestiek felé ezzel a kiállítással" - mondta a főigazgató. Csák Ferenc ugyanakkor bejelentette: a következő időszakban a Magyar Nemzeti Galéria Munkácsy-programot indít, hiszen az állandó kiállítás jövő évi megújulásával az állandó Munkácsy-kiállítást is korszerűsítik

Bakó Zsuzsanna, a tárlat kurátora elmondta: a trilógiát bemutató terem templomszerű szerkezetét a képek által teremtett atmoszféra indokolja. "Több helyütt megnéztük a képeket, és azt láttuk, hogy egyfajta áhítatos hangulatot teremtenek nagyságukkal és drámaiságukkal" - mutatott rá, hozzátéve, hogy a kiállítás főterébe lépve a Golgota és Krisztus Pilátus előtt című képek Munkácsy által festett redukcióit is láthatják a nézők. "Minden, a trilógiához fellelhető képet, redukciót, vázlatot, grafikát bemutatunk, de lesz egy vetítőtermünk is, ahol a restaurálásról, a trilógiáról és Munkácsy életéről fogunk filmeket vetíteni" - fűzte hozzá a kurátor.

Bakó Zsuzsanna elmondta: a képek szállítása komoly felkészülést igényelt, de nagy feladatot jelentett a tér kialakítása is. "Nagyon erős tartószerkezetet kellett építeni, hiszen a festmények egyenként több mint kilencszáz kilót nyomnak" - tette hozzá. "Az Ecce homo két napja érkezett, két napig fektettük, hogy a kép hozzászokjon az új klímához. Arra a keretre tettük rá, amely a festménnyel egy időben készült. A művelet viszonylag egyszerű, mert ezeket a képeket kifejezetten utaztatásra festette Munkácsy" - árulta el Bakó Zsuzsanna, hozzátéve, hogy a művész műkereskedője, Charles Sedelmayer végig arra törekedett, hogy Munkácsyból világhírű festő váljon.

A Munkácsy-trilógia április 30-ig lesz látható Budapesten, a Magyar Nemzeti Galériában.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár