Tömegsírba temették az azték szabadságharcosokat
2009. február 13. 17:47
A régészek egy Mexikóvárosban feltárt romos piramis kutatása közben fedezték fel azt a tömegsírt, amely a Hernan Cortés ellen harcoló azték katonák maradványait rejtheti.
A szokatlan temető legalább 49 felnőtt gondosan elrendezett maradványát rejti, akiket a spanyolok az 1521-es invázióban ölhettek meg, majd temettek egy lerombolt piramis mellé. Az egykor a Tlatelolco tér helyén magasodó piramisok jelentették ugyanis az utolsó ellenálló gócot, amikor a spanyol csapatok lerohanták a várost.
Az ásatást vezető Salvador Guilliem, a Mexikói Nemzeti Antropológiai és Történeti Intézet régésze szerint az indiánokat vagy a hódítás alatt, vagy a megszállás első hónapjaiban kirobbant felkelések egyike során ölhették meg, illetve egyesek talán a behurcolt betegségekbe halhattak bele. A maradványok vizsgálata alapján mindegyik feltételezés igaz lehet: bár a járványok áldozatait általában csak bedobálták egy gödörbe, a mostani esetében egész más jellegzetességeket is felfedeztek.
A sírba főként harcosokat temettek: legtöbbjük magas, fiatal férfi volt, és többüknek voltak törött csontjai is. A halottakat nagyon gondosan, keresztény szokás szerint, hátukon fekve, karjukat mellkasukon keresztbe fonva temették el, bár sokukat az európai koporsók helyett növényekbe vagy vásznakba csavarva temették el. A sírban azték sírkellékeket, így tömjént, áldozati állatok és ajándékok maradványait is felfedezték, de emellett spanyol tárgyakat, így gombokat, és üvegdarabokat is sikerrel azonosítottak.
Susan Gillespie, a Floridai Egyetem régésze szerint a sír több szempontból is szokatlan volt. Egyrészt máshol eddig nem találtak olyan temetőt, ahol a spanyolok ilyen gondosan bántak volna az aztékokkal, másrészt pedig mert az indiánok inkább elégették volna halottaikat, minthogy azokat keresztény szokás szerint helyezzélk örök nyugalomra. A kutatónő szerint a furcsa szokás okait a város eleste utáni időszak eseményeiben kell keresni, amelyről viszont nagyon keveset tudunk: Cortés utasítására lerombolták a templomokat és piramisokat, majd egy időre magára hagyták a teljesen kifosztott metropoliszt.
A temetkezésre Guilliem szerint akkor kerülhetett sor, amikor az aztékok visszatértek a városba, hogy eltemessék halottaikat. Szerinte azonban sokkal valószínűbb, hogy betegségben elhunytak, vagy a későbbi felkelések során elestek maradványairól van szó, mint az 1521-es ostrom áldozatairól, de ennek pontos megállapításához további vizsgálatokra lenne majd szükség.
A kutatónő azonban a felfedezés kapcsán azt is kiemelte: lehetséges, hogy a spanyolok által a város elestekor elfogottakat, majd később kivégzetteket, vagy a börtönökben meghaltakat fedezték fel.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nőtörténet
- Szokatlan házasságok színesítették az angol történelmet
- Különleges fénypark állít emléket Sisinek a Gödöllői Királyi Kastélyban
- Már huszonegy éves korában sikeres pilótavizsgát tett Steinschneider Lilly
- Sikeresen erősítette meg a kereszténységet Skóciában Szent Margit
- Grace Kelly lemondott Hollywoodról, hogy hercegné lehessen
- First Ladyk politikai szerepben
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- A puszta véletlennek köszönhetően találta fel a Bluetooth technológiát Hedy Lamarr
- Senki sem akarta, hogy Őrült Johanna trónra lépjen
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.