2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Újra működik a lublini zsinagóga

2007. február 13. 08:45

Vasárnap a kelet-lengyelországi Lublinban, abban az épületben, amely a második világháború előtt Európa leghíresebb rabbinikus iskolájának adott helyet, ismét megkezdte a működését egy zsinagóga.

A város zsidó közössége ma 24 főt számlál. A háború előtt 43 ezren voltak, a lakosság harmadát alkották. Lublin, amelyben akkoriban több száz zsinagóga és zsidó imaház, számos jesiva - vallási iskola - működött, a zsidóság fontos kulturális központjának számított. A Nobel-díjas Isaac Bashevis Singer egyik híres regényfigurája, A lublini mágus is ide való.

Az 1930-ben megnyílt lublini jesiva rabbiképzőjében 1931 és 1939 között 900-an tanultak. A második világháborúban a nácik mintegy 40 ezer zsidót lublini zsidót öltek meg és lerombolták a zsidónegyedet. A német megszállók megszüntették a zsinagóga működését, de az épületet megkímélték, a háború után a kommunista hatalom orvosi egyetemnek használta.

A hatemeletes épület csak 2000-ben került vissza a helyi zsidó közösség birtokába, amely a varsói közösség segítségével restauráltatta és azt tervezi, hogy egyelőre nyári egyetemként ismét megindítaná a vallási oktatást is.

Jelenleg egyetlen Lengyelországban működő rabbi sem lengyelországi születésű. A háború előtt hárommilliós lengyel zsidó közösség mai csak néhány ezer főre tehető.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár