Bűntudat helyet csak nosztalgiát érzett Uganda véreskezű diktátora, Idi Amin Dada
2024. december 15. 09:50 Czókos Gergő
Korábban
Robbanó antilopfej
Az elszigetelődött Idi Amin legfőbb szövetségesei az arab országok maradtak. A diktátor gyakran adott hangot az Izraeli Állammal szembeni ellenszenvének. Amellett, hogy több, Hitlert méltató kijelentést is tett, üdvözölte a müncheni olimpia alatt meggyilkolt izraeli sportolók halálát, és az entebbei repülőtéren végrehajtott túszmentő akció során is nyilvánvalóvá tette, akár ártatlan civilekkel szemben is a terroristákat támogatja, ha azok Izrael ellenségei.
Amikor palesztin és német terroristák az ugandai Entebbe repülőterén landoltak az általuk eltérített, eredetileg Tel-Avivból Párizsba tartó utasszállító repülővel, Idi Amin személyesen fogadta őket, és további túszejtők csatlakozását is engedélyezte. Az Izraeli Védelmi Erők több tucat ugandai katona életét követelő túszmentő akciója végül sikeresnek bizonyult, amit a diktátor nehezen tudott megemészteni.
Elrendelte többek között az egyik túsz, a landolás után rosszulléte miatt egy kampalai kórházba szállított, 74 éves, eredetileg a fia esküvőjére tartó Dora Bloch meggyilkolását. Ugyancsak Idi Amin bosszújának lett az áldozata több száz Ugandában tartózkodó kenyai állampolgár, miután Uganda keleti szomszédjának kormánya segítséget nyújtott az izraelieknek.
Később Idi Amin utasítására ölték meg a segítségnyújtás foganatosításában kulcsszerepet játszó Bruce McKenzie egykori kenyai mezőgazdasági minisztert is. A McKenzie-t szállító repülő 1978. május 24-én, közvetlenül az ugandai diktátorral lefolytatott találkozót követően robbant fel. A tragédiáért felelős bomba egyes források szerint az Idi Amin által búcsúajándékként a kenyai politikusnak átadott kitömött antilopfejbe vagy egy faragott, oroszlánfejet ábrázoló faszoborba volt elrejtve.
Bűntudat helyett nosztalgia
Miközben az ország gazdasági helyzete egyre katasztrofálisabb képet mutatott (1970 és 1980 között a GDP 25 százalékkal csökkent), Idi Aminon végképp eluralkodott az őrület. Az ugandai hadsereg 1978 októberében megtámadta déli szomszédját, Tanzániát, hogy visszaszerezze Kagera tartományt.
A diktatúra alatt kivégzett polgárok koponyái
A háború hajszálpontosan megmutatta, mennyire érte meg a költségvetés kiugróan magas hányadát a hadseregre költeni. Idi Amin villámháborúra készült, ám a fegyveres konfliktus csak 1979 áprilisában a diktátor elmozdításával ért véget. Az ország élére hamarosan ismét Obote került.
A muszlim Idi Amin előbb Líbiában, majd Szaúd-Arábiában telepedett le, ahol egy fényűző villában élhette le hátralévő évtizedeit. Napjait a Korán olvasgatása mellett pecázással, úszással, tangóharmonikázással töltötte, 1997 áprilisában egy olasz újságírónak, Riccardo Oriziónak adott interjújában pedig kifejezte aggodalmát az emberi jogok Ugandában tapasztalható helyzete miatt.
Arra a kérdésre, hogy érez-e a bűntudatot a tettei miatt, széles mosollyal azt válaszolta: „Nem, csak nosztalgiát.” Bokszolómúltjára utalva kijelentette, azt szeretné, ha nagyszerű sportolóként emlékeznének rá. 2003-ban a dzsiddai Fejszál Király Kórházban halt meg.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
10. A reformkor fő kérdései
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Miért volt vértelen 1848. március 15-e?
- A nyelv átalakításáról szóló vitát is beindította a magyar államnyelvvé tétele
- Az irodalomban és a politikában is maradandót alkotott Kemény Zsigmond
- Az 1848-49-es szabadságharcban is tevékeny szerepet vállalt Irinyi János
- Alacsonyabb származása miatt sosem teljesülhetett be Vörösmarty első szerelme
- A cenzúra kicselezése érdekében adott alcímet a Himnusznak Kölcsey Ferenc
- Alig épült meg, máris történelmi esemény színhelye lett a Nemzeti Múzeum
- Nem láthatta színpadon a Bánk bánt Katona József
- Csatatértől az elmegyógyintézetig: ki volt Széchenyi István gróf?
- Legjobb hegedűinek nevet is adott a legendás hangszerkészítő, Antonio Stradivari 17:05
- Nixon is szervezett randevút Gábor Zsazsának 16:29
- A szíriai polgárháború és az orosz–ukrán háború hatása Magyarország nemzetbiztonságára 16:28
- Háború a diáklányok szemszögéből 16:05
- A világ legnagyobb hatalmai közé akarta emelni országát az utolsó iráni sah 14:20
- Máig a karácsony elengedhetetlen része Csajkovszkij Diótörője 09:05
- Rekordáron kelt el Zrínyi Miklós könyve tegnap
- ABBA-kultusz a Kádár-korszakban tegnap