Az orvostudomány az évezredek során számos képtelen, sokszor fájdalmas és nemritkán bizarr kezeléssel hökkentette meg a gyógyulni vágyókat. Az epilepsziára emberi vért, a fogfájásra döglött egeret, a túlsúlyra köpölyözést, a migrénre koponyalékelést, a hisztériára kenőcsöket és szexet, a szifiliszre pedig halálos veszedelmekkel fenyegető higanyt írtak fel a korabeli szakemberek. Összeállításunkban hét igen bizarr gyógyítási technikát mutatunk be.
Döglött egér a szájban
Egy egyszerű fogfájás az ókori Egyiptomban is szörnyű kínokat tudott okozni, amit akkoriban meglehetősen furcsa módon próbáltak enyhíteni: döglött egeret helyeztek a páciens szájába. Olykor nem egészben, hanem ledarálva, különböző gyógyhatásúnak mondott összetevőkkel megbolondítva került a „gyógyszer” a beteg állkapcsai közé.
Az egérkúrára nem csak a fáraó népe esküdött: az Erzsébet-kori Angliában, ha egy szemölcsöt kívántak eltávolítani, a jól bevált recept szerint egy egeret kellett félbevágni, és a kívánt felületre helyezni. A XVI. században a rágcsálót – amelyet a korabeli „gyógyszeripar” egyébként a kanyaró, a szamárköhögés, a himlő és az ágybavizelés kezelésére is használt – rántva vagy pitébe sütve is fogyaszthatták.
Az egyiptomi orvosok – habár az ókori viszonyokhoz képest lenyűgöző egészségügyi tudással rendelkeztek – mai szemmel nézve meglehetősen undorító módszereket és szereket használtak. A kenőcsök készítésére szakosodott „patikusok” minduntalan állati és emberi ürüléket kevertek a készítményeikbe. Tapasztalataik szerint a kutya, a gazella, illetve a szamár végterméke nemcsak gyógyított, de még a gonosz szellemektől is megtisztította a beteget. Jóllehet ezek a gyógyszerek sokszor idéztek elő tetanuszt vagy egyéb fertőzéseket (amelyeket gyakran penészes kenyérrel kezeltek), néhány esetben hatásosnak is bizonyultak, ugyanis bizonyos ürülékek antibiotikus anyagokat tartalmaznak.
A teljes cikk a Múlt-kor történelmi magazin 2015. ősz számában olvasható.
2015. őszMagyar sorsok a Gulágon |