A világ legveszélyesebb hivatala – merényletek amerikai elnökök ellen
2024. július 14. 10:40 Múlt-kor
Az amerikai elnökök gyakran váltak célponttá a történelem folyamán. Akadtak „eredményes” merényletek – mint például a Kennedy vagy a Lincoln elleni támadások –, a próbálkozók többsége azonban vagy sikertelenül járt, vagy el sem jutott addig, hogy megkísérelje az elnök megölését. Néhány esetben azonban lesújtott a végzet.
A Ronald Reagan elleni merényletet követő zűrzavar 1981. március 30-án
Korábban
A gyilkos színész, aki a merénylet közben is játszott
John Wilkes Booth mint gyakorló színész pontosan ismerte azt a darabot, amelyet a washingtoni Ford Színházban játszottak 1865. április 15-én. Miután az elnök őrzésére kirendelt John Frederick Parker a darab közben elhagyta őrhelyét, és békésen iszogatott egy közeli kocsmában, Both a páholy előterébe lépett, kivárta a legviccesebb részt, hogy a kacagástól ne hallatszódjon a pisztolylövés, majd Abraham Lincolnhoz osonva hátulról fejbe lőtte az elnököt.
A szintén a páholyban tartózkodó Henry Rathbone megpróbálta megakadályozni, hogy a merénylő távozzon, de Booth kést rántott és az alkarján megsebesítette a katonát. A merénylő a páholyról a színpadra ugrott, ám rosszul érkezett. A lába ugyan megsérült, de a fájdalom ellenére még szorult bele annyi színészi véna, hogy jelenetet rendezzen. A szerencsétlen landolás után ugyanis ezt kiáltotta: „Sic semper tyrannis”, vagyis: így járnak a zsarnokok. Boothnak sikerült elmenekülnie, de nem jutott messzire, április 26-án egy virginiai farm pajtájában rajtaütöttek és mivel nem adta meg magát, lelőtték.
Abraham Lincoln volt az első amerikai elnök, aki merénylet áldozatává vált. Booth ellenezte a Lincoln által véghezvitt rabszolga-felszabadítást, ezért végzett az Egyesült Államok 16. elnökével.
Akit a merénylője helyett az orvosai öltek meg
A következő áldozat James A. Garfield elnök volt, akinek 1881. július 2-án teljesedett be végzete. Éppen vakációra indult, de a nyugalmas pihenése kínokkal teli gyötrelemmé változott. Charles J. Guiteau ugyanis 1881. július 2-án rálőtt a washingtoni pályaudvaron várakozó elnökre.
Guiteau elkötelezett republikánusként az elnököt támogatta és miután Garfieldet megválasztották, úgy gondolta, sikerrel megpályázhatja a párizsi konzuli tisztséget. Reményeiben azonban csalódnia kellett, nem kapta meg az állást. Az ügyvéd Guiteau nem tudott napirendre térni a hálátlanság felett, dühe az elnök elleni merénylet formájában öltött testet.
Az egyik lövedék Garfield karját súrolta, a másik viszont a hátába fúródott, ez utóbbit a doktorok sehogy sem találták. Az elnököt kezelő orvosok nem álltak a helyzet magaslatán és nem éppen higiénikusan jártak el a kezelések során. Garfield testében az elkövetkező több mint két hónapban nem kevesebb, mint 16 orvos turkált gyakran puszta kézzel, és a doktor urak, mivel nem sokat tudtak a kórokozókról, nem tartották fontosnak az alapos kézmosást.
A tanácstalan orvosok még Graham Bellt, a telefon feltalálóját is bevetették. Bell saját készítésű fémdetektora azonban kudarcot vallott. Garfield végül vérmérgezésben, szörnyű kínok közt hagyta el az árnyékvilágot 1881. szeptember 19-én. Merénylőjét, bár mentálisan beszámíthatatlan volt, halálra ítélték és kivégezték.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Ókor
- Arisztokrata turisták is hozzájárultak az Akropolisz pusztulásához
- Brutális leszámolással ért véget Róma és Karthágó konfliktusa
- A kelták szerint szellemek és boszorkányok látogatnak a mi világunkba Halloween éjszakáján
- Sokat elárulnak a lápokban talált múmiák a régi Európáról
- Egy „meztelen bölcselő” is adott tanácsokat Nagy Sándornak hadjáratai során
- Sírhalmaik mesélnek a szkítákról, a sztyeppe legendás harcosairól
- Egyszerre látja bűnözőnek és önfeláldozó hősnek az utókor Spartacust
- Már az ókor óta végeznek sikeres koponyaműtéteket
- Teknős, bor és megvadult ebek, avagy híres görögök furcsa végzetei
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap