Emlékkonferencia Bolyai János halálának 150. évfordulója alkalmából
2010. augusztus 30. 17:14 MTI
Nemzetközi konferencia kezdődött Bolyai János halálának 150. évfordulója alkalmából a zseniális matematikus emlékére a Magyar Tudományos Akadémián. A rendezvény Budapesten az MTA székházában és Marosvásárhelyen a Sapientia Egyetemen zajlik szombatig.
Korábban
"Ma, a kreativitás, az ötlet idealizálásának korában Bolyai arra figyelmeztet, hogy az időt csak a valóban tág teret nyitó és az azzal boldoguló gondolatok hajtják saját sodruk irányába" - hangsúlyozta a konferencia megnyitó ülésén Pálinkás József, az MTA elnöke.
Mint elmondta, sokszor esik szó a megújulás szükségszerűségéről, arról, hogyan kellene még emberközelibbé, hétköznapibbá tenni a tudományt, hogy a nehéznek tűnő gondolatok mindenkihez eljussanak. "De közben azt is tudjuk, hogy csak az a gondolat hagy mély nyomot, amelynek súlya van. Amelyben küzdés, gyötrődés, meg nem értettség harcol kora szokásrendszerével" - utalt az elnök Bolyai János saját korában el nem ismert munkásságára.
Mint felidézte, Bolyait saját eszméinek nagysága sodorta távol tulajdon korától és társadalmától, de ez teremtette meg a gondolataival való találkozás és megismerés kortól független, tiszta örömét is. Bolyai nem a tömegek tudósa, "tőle nem csupán tételeket, tényeket, hanem nézőpontot, világképet, gondolkodást tanulhatunk" - emelte ki az MTA elnöke.
Prékopa András akadémikus, a konferenciát szervező bizottság elnöke a résztvevőket üdvözlő beszédében emlékeztetett rá, hogy kevés olyan nagy ember élt a világon, akinek alkotása és elismertsége között akkora a távolság, mint Bolyainál, hiszen temetésén csak két civil volt jelen, nevét alig említették saját korában, a matematikus géniusz, a német Carl Friedrich Gauss pedig magának tulajdonította eredményeit. "Bolyai megoldott egy kétezer éves problémát, amely új irányt szabott a matematikának, az emberi gondolkodásnak, és befolyással volt az egyetemes emberi kultúra fejlődésére" - hangsúlyozta Prékopa. Mint hozzátette, Bolyai teljes mértékben tisztában volt felfedezése nagyságával, ám életében semmilyen elismerésben nem részesült.
A hétfőn kezdődött konferencia célja, hogy méltó emléket állítson a tudósnak. A budapesti helyszínen főként munkásságáról lesz szó, valamint geometriai témájú előadásokat hallgathatnak az érdeklődők. Marosvásárhelyen életének főbb állomásait és a Bolyai-kultusz kialakulását mutatják be az előadásokon, majd kedvenc zeneműveit is előadják egy emlékkoncerten. A program nem csak tudósoknak szól, a konferencia előadásai szabadon látogathatók. A részletes program a http://www.bolyai150.hu honlapon is megtalálható.
Bolyai János 1802-ben született Kolozsváron, és 1860-ban halt meg Marosvásárhelyen. Korszakalkotó felfedezése a nemeuklideszi geometria, amelyről az első hírt 1823. november 3-án apjához, Bolyai Farkashoz írt levele tartalmazza: "a semmiből egy ujj, más világot teremtettem". Bolyai János megmutatta, hogy ha feltételezzük, hogy a síkban létezik adott egyeneshez adott ponton át egynél több párhuzamos, akkor az euklideszi geometriával egyenrangú geometriát kapunk. Ezt ma hiperbolikus geometriának nevezik.
Felfedezése hozzájárult a geometriai térfogalom fejlődéséhez, amely alapvetően fontos a modern fizika számára, valamint az axiomatikus módszer elterjesztése révén a modern matematikai gondolkodás kialakulásához is. Apja Tentamen című könyve függelékeként, Appendix címmel, 1831-ben megjelent huszonhat oldalas műve mára a matematikatörténet és az egyetemes emberi kultúra kiemelkedő dokumentuma.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Egyesült Államok
- 10 meglepő tény a vasút történetéből
- Bátyjához hasonló tragikus sors várt a „remény jelöltjére”, Robert F. Kennedyre
- Woodrow Wilson neje az ország élén
- Ezer követőjét költöztette a dzsungel mélyére az amerikai szektavezér
- Az egyetem után apja bőrgyárában kezdett dolgozni Wigner Jenő, az atombomba egyik atyja
- Első munkaadója még nem volt elragadtatva a későbbi színészóriástól, Clark Gable-től
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap