Gagarin az oroszok példaképe
2010. február 8. 10:09 MTI
Jurij Gagarint, a világűrben járt első embert tekinti példaképének a 20. század személységei közül a legtöbb orosz ember: tíz éve a megkérdezettek 30, legutóbb 35 százaléka őt nevezte meg a VCIOM állami közvélemény-kutató intézet felmérésén.
Korábban
Alig marad el tőle Vlagyimir Viszockij, a Szovjetunióban népszerű költő, énekes és színész, aki jelenleg az oroszok 31 százaléka tekint példaképének. A harmadik helyen Georgij Zsukov, a Szovjetunió marsallja áll, de őt 1999-ben még 26, most 20 százalék nevezte meg követendő példának.
Őket sorrendben követi az élvonalban Lev Tolsztoj író (17 százalék), Joszif Sztálin, aki Lenin halálát követően került a Szovjetunió élére és a legtöbbek számára véres represszióiról ismert (16 százalék), Alekszandr Szolzsenyicin író (14 százalék), Vlagyimir Iljics Lenin, az 1917-es forradalom első számú vezére, (13 százalék), Andrej Szaharov akadémikus, a szovjet idők ismert ellenzékije és Andrej Mironov színész, számos rendkívül népszerű film főszereplője (12-12 százalék), valamint Mihail Bulgakov, a zseniális író (10 százalék).
Ugyancsak előkelő helyeken szerepel Mihail Solohov író, Irina Rodnyina többszörös jégtánc-világbajnok, Anton Csehov író, Maja Pliszeckaja primabalerina, Lev Jasin, a szovjet fociválogatott kiváló kapusa (6 százalék), Fjodor Saljapin, a század leghíresebb basszistája és egyik legkiemelkedőbb operaénekese (5 százalék), Vaszilij Csapajev katonatiszt, az 1917-ers forradalom és az azt követő polgárháború harcainak egyik ismert szereplője, továbbá Dmitrij Sosztakovics, a sztálini időkben üldözött zseniális zeneszerző (4-4 százalék), Ilja Repin festő és Mihail Gorbacsov, a Szovjetunió utolsó államfője (3-3 százalék), valamint Joszif Brodszkij, 1972-től Amerikában élő, Nobel-díjas szovjet költő, esszéista.
Eltérés mutatkozik a nők és a férfiak példaképei között: a "gyengébb nem" képviselői gyakrabban nevezték meg Irina Rodnyinát, Mihail Bulgakovot, Maja Pliszeckaját, Mihail Solohovot és Ljubov Orlova színésznőt, a szovjet mozi első sztárját. A férfiak körében sokkal többen tekintik példaképüknek Zsukov marsallt, Vlagyimir Viszockijt, és Sztálint.
Az egyes generációk példaképei között is jelentős különbségek vannak: a 18-24 év közöttiek Gagarinnal és Bulgakovval rokonszenveznek, a 24-34 év közöttiek körében Viszockij és Tolsztoj a legnépszerűbb, a 60 év feletti korosztály tagjai pedig a többieknél gyakrabban tekintik példaképüknek Zsukov marsallt, Sztálint, a diktátort, Lenint, a forradalom vezérét és Szaharovot, az ellenzéki tudóst.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
rejtélyek
- Máig megoldatlan a Mary Celeste kísértethajó rejtélye
- Dél-Amerikában is fosztogatott Butch Cassidy bandája
- Máig számos rejtély övezi a sandringhami zászólalj eltűnését
- A pápai tiltás ellenére sokáig töretlen volt a szabadkőművesek népszerűsége
- Máig nem tudni, mi történt a rejtélyes módon eltűnt roanoke-i kolóniával
- Egy letűnt korszak rejtélyes mementói a Húsvét-szigeti moai szobrok
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.