Határtalan történetek Sopronból
2009. szeptember 17. 13:25 MTI
Sopron és környéke elmúlt négy évszázados történetét a hétköznapok világának, s az egykor ott élt emberek életmódjának felvillantása révén mutatja be a Soproni Múzeum új állandó kiállítása, amely a Storno-házban nyílik - mondta Tóth Imre igazgató az MTI-nek szerdán.

Korábban
A tárlat a Határtalan történet címet kapta, ami a környék legfontosabb sajátosságára, a határmentiségre utal. A határra, amely nem csupán elválaszt, hanem össze is köt - hangsúlyozta a múzeumvezető.
A kiállítás betekintést nyújt abba, hogy miként formálták lakói a várost, amely a magyarországi urbanizáció és polgárosodás élenjárójává lett. Korabeli tárgyak, bútorok, viseletek, használati eszközök segítségével ad képet a tárlat arról, hogyan éltek a soproniak és a környékbeliek a 17. századtól a 20. század végéig. A kiállítás egyik legrégebbi darabja egy 16. századból származó sírlelet. A 19. századi anyag egyik különlegessége pedig az a zongora, amelyen Liszt Ferenc játszott. A történeti áttekintés az 1989. augusztus 19-ei páneurópai piknikkel zárul, amikor Sopronpusztánál néhány órára megnyílt a magyar-osztrák határ vasfüggönye és keletnémetek százai jutottak át Ausztriába.
A történeti folyamatosságot jelzi a kiállítás egészén végigvonuló motívum, amely a Storno-ház stilizált kődíszítését ábrázolja - mutatott rá az igazgató. Tóth Imre szólt arról, hogy a rendezők fontosnak tartották a tárlatlátogatók aktív bekapcsolását az élményszerzésbe. Ezt a célt szolgálják az információs pultoknál az érintőképernyős számítógépek, amelyek révén azok a múzeumi értékek is megismerhetők, amelyek kimaradtak a kiállításból. Fülhallgatóval részleteket lehet hallgatni egy 17. századi kottáskönyv anyagának CD-változatából, a múlt század hangulatát pedig egyebek között filmrészletek is idézik. A közgyűjtemény a kiállítást ismertető füzetet jelentetett meg. Emellett kiadtak egy múzeumpedagógiai foglalkoztató füzetet is a 9-13 éves korosztály számára.
Az új kiállítás a kulturális tárca Alfa programja és a Győr- Moson-Sopron Megyei Önkormányzat támogatásával készült el: a közgyűjtemény 17 millió forintot nyert pályázati forrásból a kulturális minisztériumtól, a múzeumot fenntartó megyei önkormányzat biztosította az 1,7 millió forintos önrészt. Így tudták felújítani a kiállítótereket és korszerűsíteni a műtárgyvédelmet. Az egységes arculatú tárolók megfelelő klíma- és párásító berendezésekkel, továbbá kevés hőt kibocsátó világítással rendelkeznek. A restaurálási munkákhoz a Nemzeti Kulturális Alap pályázati forrásaiból is nyert támogatást az intézmény.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 18% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


7. Életmód és mindennapok a Kádár-korszakban
II. Népesség, település, életmód
- Lelkiismereti és erkölcsi kérdésnek tekintette az amerikai elnök a Szent Korona visszaszolgáltatását
- Mit keresett Fidel Castro 1972-ben Budapesten?
- A Népliget és a Margitsziget is szóba került, mint az Úttörővasút lehetséges helyszíne
- Ilyen az, ha csináljuk a fesztivált – koncertfotók a ‘80-as évekből
- Ledobni a vörös nyakkendőt – ilyenek voltak a szocialista úttörőtáborok
- Kilincs a túloldalon
- Az én 89-em
- Benzininjekció, néma talpak és Mengele – ártatlan volt-e Tóth Ilona?
- A Kádár-kormány eleinte az izraeli kapcsolattal próbálta legitimálni magát a Nyugat felé
- Korszerű, magas felbontású formában mutatják be újra Charlie Chaplin filmjeit 14:17
- Kiválasztották a Notre-Dame újjáépítéséhez szükséges első nyolc tölgyfát 13:02
- Kalapács alá kerül Winston Churchill monogrammal ellátott bársonypapucsa 11:52
- Eleinte február utolsó vasárnapján ünnepeltük a nőket 11:15
- Bethlen Gábor fejedelem török portai követének sírját találták meg Székelyföldön 10:26
- Majdnem csődbe vitte Zeppelin grófot a „repülő szivar” kifejlesztése 07:04
- Háza ablakából örökítette meg Niépce a világ első tartós fotóját tegnap
- Akasztott disznók, száműzött egerek – különleges állatperek a középkorból tegnap