Új részletek derültek ki az "ismeretlen" egyiptomi királynéról
2015. február 24. 08:04
Új információk láttak napvilágot III. Hentkauesz egyiptomi királyné abu-szíri, cseh és egyiptomi kutatók által feltárt sírkamrájáról, illetve előkelő lakójának életéről.
Korábban
A királyné sírját még év elején, Abu-Szírban, az ókori Memphisz nekropoliszában találták meg, amelynek közelében több V. dinasztiabeli (i. e. 2495-2345) fáraó piramisa is található. A sírkamra falán olvasható feliratok tanúsága szerint az elhunyt a körülbelül i. e. 2460 és 2458 között uralkodó Noferefré fáraó felesége volt.
A felfedezést a Miroslav Barta vezette cseh régészeti expedíció tette az egyiptomi műemlékvédelmi minisztériummal közösen. A régészeti lelőhely - amelyet a cseh egyiptológusok 55 éve kutatnak - azért érdekes, mert az uralkodócsalád életébe enged betekintést, s ezáltal új információkkal bővül az Óbirodalommal kapcsolatos tudásunk.
A sírkamra építésén dolgozó munkások nemcsak a királyné nevét, hanem minden titulusát ráírták a falakra. A feliratokon a "király felesége" és a "király anyja" kifejezések szerepelnek, a sírkamrán pedig a királyné neve olvasható: "Hentkauesz " (jelentése: a lelkek legfontosabbika). Az a tény, hogy a III. Hentkaueszt megelőző két királyné is ugyanezt a nevet viselte, a feliratokkal együtt megerősíti azt a feltételezést, hogy az abu-szíri sírban egy fáraófeleség aludta örök álmát.
"A nőknek, különösen az Óbirodalomban, óriási hatalmuk és presztízsük volt" - emelte ki Barta. A régész tájékoztatása szerint a III. Hentkauesz sírján olvasható feliratok a királyné életét két szakaszra bontják: a nő először férjhez ment az uralkodóhoz, majd egy fiúnak adott életet, aki később maga is fáraó lett: ő volt Menkauhor Kaiu, az V. dinasztia 7. uralkodója.
A királyné sírját egy kis temetőben találták meg, Noferefré fáraó 1990-es években felfedezett temetkezési helyétől délkeletre. A sírból 24 mészkőszobor, illetve használati tárgy, négy réztárgy, valamint emberi csontok került elő - valószínűleg a királyné maradványai. Cseh régészek tavaly márciusban ugyancsak Abu-Szírban megtalálták egy V. dinasztia korabeli magas rangú pap, Nefer szarkofágját és múmiáját.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2022
- Lacikonyhák és társaik
- A gumigyártás és árnyoldalai
- A spanyol polgárháború külföldi önkéntesei
- A szabin nők közbelépése
- Hét híres fal
- Fugger Mária, a Pálffy család nagyasszonya
- Lajos Ágost és Marie Antoinette egybekelése
- A zalaújvári Festetics-kastély
- Horthy István és Edelsheim Gyulai Ilona esküvője
- Nem hozott tartós békét a visegrádi egyezség tegnap
- Német segítséggel jutott hatalomra Vlagyimir Iljics Lenin tegnap
- Hírhedten elviselhetetlen anyósok a történelemből tegnap
- Törökország a régészek paradicsoma tegnap
- Alapjaiban változtatta meg a tengeri hadviselést az első atom-tengeralattjáró, a Nautilus megjelenése tegnap
- A mesterlövész vetett véget a túszejtésnek tegnap
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 2025.01.20.
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 2025.01.20.