Elképesztő gyorsasággal lettek törpék a „hobbitok”
2016. június 9. 10:19 MTI
Evolúciós mércével mérve elképesztő gyorsasággal váltak törpévé az indonéziai Flores-sziget kezdetben normális méretű első lakói - állapították meg ausztrál és japán szakemberek, akik a Homo floresiensis, közkeletű nevén a hobbitok 700 ezer évvel ezelőtt élt ősének maradványai alapján jutottak erre a megállapításra.
Korábban
A Homo floresiensis nevű hominida néhány példányának maradványait 12 évvel ezelőtt találták meg a Liang Bua barlangban. A mindössze egy méter magas emberféle agytérfogata a csimpánzéval volt egyenlő. A leletek korát a tudósok eleinte 12 ezer évben határozták meg, ám későbbi vizsgálatokkal megállapították, hogy az apró emberkék 50-60 ezer évvel ezelőtt éltek.
A 2004-es felfedezésben részt vett kutatók egy része most a sziget Mata Menge nevű lelőhelyén talált 700 ezer éves fosszíliák alapján vezette vissza a hobbitok származását. A Nature című folyóiratban közölt eredmények szerint a kutatók legalább egy felnőtt és két gyermek maradványait találták meg, akik mindannyian olyan aprók voltak mint későbbi leszármazottaik. A leletek között egy alsó állkapocs és számos fog is található, amelyek kísértetiesen hasonlítanak a 12 évvel ezelőtt talált maradványokhoz, amelyekről úgy vélik, hogy a Homo floresiensis őseitől származnak.
A szakemberek most kőeszközöket is találtak, amelyek azonban még régebbiek, mint a maradványok, ami azt sugallja, hogy már egymillió évvel ezelőtt éltek emberszerű teremtmények a Flores-szigeten. Az egyik elmélet szerint a hajdani lakosok a normális méretű Homo erectusok (felegyenesedett ember) lehettek, amelyek a nagyjából 500 kilométerre nyugatra fekvő Jáva szigetén éltek.
Kajfu Joszuke, a tokiói Nemzeti Természeti és Tudományos Múzeum munkatársa szerint a 700 ezer éves maradványok azt sugallják, hogy a Homo erectus mindössze 300 ezer év alatt zsugorodott össze, ami evolúciós mércével rendkívül rövid időnek számít. Mint fogalmazott, a leletek alapján tehát a Homo floresiensis már legalább 700 ezer évvel ezelőtt elnyerte végleges testméretét. Az ausztráliai Wollongong egyetemén dolgozó Gert van den Bergh, a tanulmány vezetője szerint ez valóban rendkívül gyors átalakulásnak tűnik, ám más emberfélék, vagy főemlősök zsugorodására vonatkozó adatok hiányában, nincs mihez viszonyítaniuk.
A kutatók elmélete szerint a Homo erectus azért ment össze, hogy alkalmazkodjon a sziget viszonylag szűkös forrásaihoz. A nagy kérdés azonban az, hogy miként érkezett a szigetre ez az emberféle. A Homo erectus túlságosan primitív volt a hajóépítéshez és a két sziget közötti távot sem lett volna képes átúszni. Az egyik lehetséges magyarázat, hogy az egyedeket szökőár sodorta át a Flores-szigetre.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2014
- Mátyásdomb: Lonkai-kastély
- Mi volt Augustus sikerének kulcsa?
- Zrínyi kirohanásai
- Az ujj nélküli apáca titka
- A gulyáskommunizmustól a műanyag kilencvenes évekig
- Kémelhárítók „rendszerváltása"
- Színészből lett politikusok
- A maffia Tízparancsolat-értelmezése
- A szabadság kapujában – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- A nemzet költője sem tudott segíteni a kiállhatatlan nyelvzsenin 20:19
- 10 tény a Mona Lisáról 19:06
- Ókori eredetű a karácsonyfa-állítás szokása 17:05
- Rejtély, miért tűnt el a krétai civilizáció 14:20
- Amikor karácsony napja tűzszünetet hozott 13:20
- Hatalmas lakomákkal ünnepelték a karácsonyt a középkorban 09:05
- Alkalmi dalnak írták, a karácsony legismertebb éneke lett a Csendes éj tegnap
- Töltött káposztánk kezdetei tegnap