190 éve született Otto von Bismarck
2005. április 1. 12:39
190 éve, 1815. április 1-jén született Schönhausenben, Berlintől nyugatra Otto Eduard Leopold von Bismarck német politikus, államférfi.
Az ellenzéket ezzel persze nem tudta megnyerni, de a politikai reformokat katonai- külpolitikai sikerekkel helyettesítette: az 1864-es dán háború révén Schleswig porosz, Holstein osztrák igazgatás alá került. Bismarck 1865-ben grófi címet kapott, szövetséget kötött az olaszokkal, az oroszokat pedig semlegesítette. 1866-ban a porosz-osztrák háborúban Königgraetznél megverte Ausztriát, de a nikolsburgi békében nem alázta meg ellenfelét, annak német szövetségeseit, Hannovert, Hessen-Kasselt, Nassaut, Holsteint és Frankfurtot viszont annektálta.
Az 1867-ben létrejött Északnémet Szövetség porosz mintára szerveződött. Bevezették az általános, titkos választójogot (a férfiak számára), de a kormányt a király nevezte ki, s az neki, nem a parlamentnek tartozott felelősséggel. A törvényhozás sem szólhatott bele a hadügyi és külügyi kérdésekbe, de az alkotmány lehetővé tette (volna) a további demokratizálást. Bismarck a délnémet államokat is Poroszországhoz akarta kötni, de a vámszövetséget, a közös katonai kiképzést azok nem fogadták el. Bismarck ekkor a spanyol trónutódlás ürügyén háborút provokált a franciákkal, a franciaellenes hangulat nyomán 1870 elején a négy déli állam: Bajor- és Szászország, Württemberg és Baden csatlakozott az Északnémet Szövetséghez - létrejött a Német Birodalom.
Bismarck birodalmi kancellár lett és hercegi címet kapott. 1870 szeptemberében Sedannál döntő vereséget mért III. Napóleon francia császárra, ezután Vilmos porosz királyt Versailles-ban császárrá kiáltották ki, annektálták Elzászt és Lotaringiát, és súlyos jóvátételt róttak a franciákra. Bismarck Németországban közigazgatási reformot, egységes pénzt vezetett be, közös jegybankot és postát állított fel s egységes törvénykönyvet kezdeményezett.
Belpolitikailag a nemzeti liberálisokkal állt szövetségben. Áttért az aranyalapra, csökkentette a szabadkereskedelem korlátait és pártolta az ipart. 1873-ban elindította a Kulturkampfot, a politikai katolicizmus elleni harcot: polgári házasságot vezetett be, a papságot korlátozta s feloszlatta a szerzetesrendeket. Az újabb pártokat, a katolikus Centrumot, a szociáldemokratákat s a liberális Haladó Pártot a birodalom ellenségének nyilvánította. Később enyhült a nyomás a katolikusokon, de Bismarck végig támadta egyházukat. 1878-79-ben a konzervatívokkal szövetkezett a liberálisokkal szemben. Az Európát és Amerikát sújtó gazdasági válság miatt vámot vetettek ki a vasra és a gabonára, de a földbirtokosok, a tisztikar, a nagyipar és a hivatalnoki kar a szociáldemokrácia ellen is összefogott. "Németország patkányai, akiket ki kell irtani" - mondta róluk Bismarck. 1878-90 közt a pártot be is tiltotta, s a munkásmozgalom forradalmiságának mérséklése céljából átfogó társadalombiztosítást vezetett be. A szociáldemokraták támogatottsága mégis egyre nőtt, s 1890-ben a Centrummal és a Haladó Párttal együtt többséget szereztek. Ebben az évben, miután a birodalmi gyűlés nem hosszabbította meg a szocialistaellenes törvényt, az 1888-ban trónra lépett, fiatal és önállóságra törekvő II. Vilmos menesztette a kancellárt, aki Lanenburg hercege lett. Élete végéig emlékiratain dolgozott a birtokán, 1898. július 30-án Friedrichsruhban halt meg.
Bismarck öröksége vegyes: egyesítette Németországot, de az ettől nem lett egységes nemzet, az ipar és a gazdaság rohamosan fejlődött, de a politikai rendszer nem lett nyitottabb. Bismarckkal kezdődött a német világ militarizálása, rendszerét porosz bonapartizmusnak mondták, amely a polgárságra támaszkodott, s bár az abszolutizmusnál haladóbb volt, világméretű konfliktus forrásává vált.
(Panoráma - Sajtóadatbank)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2014
- Így látta a sajtó Kárpátalja visszafoglalását
- Az embermentő Jane Haining
- Mi történt Kamenyec-Podolszkijban?
- A bundázás egyidős a futballal
- A hét törpe kalandjai Auschwitzban
- A kóser konyha különlegességei
- Hogyan kampányoltak a római politikusok?
- A numerus clausustól a numerus nullusig
- Így temettük el "Kossuth apánkat"
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap