560 éve választották kormányzóvá Hunyadit
2006. június 6. 11:02
1446. június 6-án a pesti országgyűlés Hunyadi János erdélyi vajdát kormányzóvá választotta V. László kiskorúságának idejére. Bonfini, Mátyás király udvari történetírója tömören így foglalta össze Hunyadi életútját: `Jó fegyvernökből a legerősebb vitéz, vitézből a legkiválóbb hadvezér lett.` A kereszténység védelmezője egyenesen a pápától kapta a Krisztus bajnoka címet. Ki volt, honnan indult ez a férfi, aki egyszerű udvari vitézből néhány év leforgása alatt az ország első emberévé vált, akinek a nevét csakhamar egész Európa megismerte?
Korábban
Az 1444 utáni válságos évek feladatainak megoldására az adott viszonyok között senki más nem lett volna képes, mint a fél országrészre kiterjedő birtokokkal, tekintélyes familiárisokkal, a királyi jövedelmek jelentős részével rendelkező Hunyadi. A hatalmas örökség tette lehetővé családjának, hogy a halála után kitört polgárháborúban felülkerekedjék, és kiváló képességű fiát, Mátyást az ország királyává választassa. |
A hatalmi vákuum kitöltésére az 1446. június 5-én kezdődő pesti országgyűlés nemessége június 6-án a Rákos mezejére vonult és Hunyadi János erdélyi vajdát egyhangúlag kormányzóvá (gubernátorrá) választotta V. László kiskorúsága idejére. Hunyadi korlátozott királyi hatalmat kapott: 12 tagú igazságszolgáltatási tanácsot rendeltek mellé, az ország kormányzásában egy négyfős állandó országtanács segítette. Az ő hozzájárulásuk kellett a bárók és főpapok kinevezéséhez. Birtokot csak 32 jobbágytelek nagyságig adományozhatott, a pénzügyi, adókivetési jogot szabadon gyakorolhatta.
Hunyadi hét esztendeig töltötte be a kormányzói tisztséget, kormányzósága alatt kiteljesedett a magyar rendi állam, a döntésekben való részvételt kiterjesztették minden birtokos nemesre, törvényt hoztak az évenkénti országgyűlésről. Ezen a meghívott bárók és főpapok mellett a megyei nemesség követei vehettek részt, de többször - első ízben az 1446. évi kormányzóválasztáson - a teljes nemességet is meghívták. Az országos politika irányítása azonban továbbra is az oligarchia kezében maradt.
Hunyadi 1453-ban, V. László trónra lépésekor lemondott tisztéről és az ország főkapitánya lett, de az ország jövedelmei és a királyi várak továbbra is a kezén maradtak. Emellett megkapta a besztercei szászok kerületét, örökös grófi címmel. Ez volt az első eset Magyarországon, hogy a király főnemesi címet adományozott.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
6. Erdély etnikai, vallási helyzete a 16–18. században
II. Népesség, település, életmód
- Hogyan került Erdély Habsburg uralom alá?
- Erdély és Lengyelország számára egyaránt virágkort jelentett Báthory István uralkodása
- II. József haláláról tudósított nyitószámában az első erdélyi magyar újság
- Már ötéves korában megválasztották, de sohasem uralkodott az utolsó erdélyi fejedelem
- A trianoni békét "morális köntösbe öltöztették"
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.