Felnyitották Tutanhamon szarkofágját
2005. január 10. 12:28
A kutatók a fáraó halálának rejtélyére szeretnének megoldást találni a múmia CT vizsgálatával.
Korábban
A kutatók csoportja Tutanhamon múmiáját óvatosan eltávolította a sírjából, és a csontokat számítógépes tomográfiás (CT) vizsgálatnak vetették alá, hogy megoldják azt a régóta fennálló kérdést, vajon gyilkosság vagy valamilyen természetes halálok végzett 3000 évvel ezelőtt Egyiptom ifjú fáraójával. Újabb információk kerülhetnek napvilágra a királyi vérvonalról, a halálakor 17 évesre becsült fáraó pontos életkorára, és talán halálának oka is kiderülhet végre.
A faláda kiemelése |
"36 évvel ezelőtt hagyományos röntgenkészülékekkel már megvizsgálták a múmiát, és ez a felmérés csonttöredékeket talált az uralkodó koponyájában, akit az aranykincsekkel egy "sietős" temetés keretén belül helyeztek örök nyugalomra" - mondta el Zahi Hawass, Egyiptom vezető régésze. Az a vizsgálat azonban nem volt elég megbízható ahhoz, hogy megállapítsák, tényleg egy fejre mért ütés okozta-e a fáraó halálát. A közelmúltban már számos múmia belsejének feltérképezésére felhasznált CT vizsgálat sokkal részletesebb, háromdimenziós képet ad a törött csontokról, és arról, hogy mi rejtőzik a pólya alatt. : I. Ramszesz fáraó múmiáján kívül egy 5200 éves rézkori ember maradványait vizsgálaták, akit 1991-ben találtak egy észak-Olaszországi gleccserbe fagyva. A CT a hagyományos röntgennel ellentétben képes volt megállapítani hogy a halált a jégkori ember testébe fúródott nyílhegy okozhatta.
A vizsgálat a földalatti kősírban lévő fadoboz kiemelésével vette kezdetét, majd ezt óvatosan felhozták a sír lépcsőin. Ezután eltávolították a díszítéseket, felnyitották a dobozt, majd a megfeketedett múmiát kiemelték, és behelyezték a Németországban speciálisan erre a célra készített vizsgálati gépbe. Tutanhamon csontjait a Királyok Völgyébe erre a célra érkező különlegesen felszerelt furgonba beépített CT-vel vizsgálták a kutatók. A 15 perces eljárás során 1700 képet készítenek, mely a fáraó életének és halálának számos kérdésére választ adhat majd. A kutatók már korábban megtervezték a vizsgálatot, ám annak időpontját nem közölték a médiával, Hawass ugyanis a pénzügyi és kutatási segítségért cserében már korábban megállapodást kötött a filmezési jogok exkluzivitását illetően.
Hawass és a múmia |
A 10 főből álló egyiptomi kutatócsoport a teszt eredményeit január végén teszi közzé. "Sok történet kering a haláláról és az életkoráról, most azonban kiderítjük, hogy mi is történt valójában" - mondta el Hawass a Reutersnek. A múmiát 82 év óta most először mozdították el a sírjából, mely azt is megmutatta, hogy milyen rossz állapotban van. Carter feltáró csoportja ugyanis éles eszközökkel megsértette a múmiát, mikor a híressé vált arany-kék maszkot lefeszegették róla. Hawass bejelentette azt is, hogy az egyiptomi szakértők "megkezdik a restaurálást, hogy megóvják és tartósítsák a fáraót". A vizsgálat után a múmiát visszahelyezik a szintén felújításra kerülő sírba.
Tutanhamon személye azért került most reflektorfénybe, mert kincsei világkörüli bemutatóra indultak, melyeket a német és svájci bemutató után az Egyesült Államokba, majd Angliába szállítanak. A kiállítás engedélyezése egy az 1980-as években meghozott egyiptomi rendelkezés újragondolását jelentheti, mely a korábbi nemzetközi bemutatók alkalmával megsérült műkincsek miatt s a további károsodások elkerülése végett megszüntette a külföldi bemutatókat.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tél
Múlt-kor magazin 2010
- Magyar békefenntartók Kínában: haditengerészek a felkelők ellen
- Egy világrekorder magyar stewardess 27 ezer órája a levegőben
- Interjú Oborni Terézzel
- Paraszt Bruegel. Egy holland humanista élete
- Elhurcolva és elhurcolva. Lajos Iván próféciája 1939-ben
- A szovjetterror fehérorosz áldozatai, avagy a Kuropati erdő borzalmas titka
- Anyatejút. A szoptatás kultúrtörténete
- Csellóval a frontra. Egy kalocsai körorvos különleges kalandjai
- Prodam Guidó szenzációs akciója: az első repülés Budapest felett
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon 16:05
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt 15:21
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában 14:53
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban 13:57
- A hatalmas érdeklődésre való tekintettel a Magyar Nemzeti Múzeum meghosszabbítja népszerű ékszerkiállítását 12:56
- Egy hároméves kislány találta meg a páratlan leletet 12:11
- Különleges kéziratokkal, levelekkel, fotókkal is bővül a Nádas Péter-gyűjtemény 11:30
- Miről mesél egy 1200 éves edény? 10:56