Kiállítással keresik az elkobzott műalkotások tulajdonosait
2006. december 5. 10:15
A holland állam és az amszterdami zsidó múzeum közösen szervezett kiállítást a valaha a hollandiai zsidóktól jogtalanul elvett művészeti alkotásokból.
Korábban
Az intézmény jelenleg is nyomozást folytat a jogos tulajdonosok vagy örököseik felkutatására. Eddig 40-en jelentkeztek és minden hónapban újabb megkeresések is érkeznek. Egy "visszaszolgáltatási bizottság" eddig 31 bejelentést vizsgált ki, ezek 500 műkincsre vonatkoztak, és a válasz csak egyetlen esetben volt elutasító.
A Hollandsche Schouwburg amszterdami zsidó színház épületében - amelyben a nácik a deportálás előtt összegyűjtött zsidókat tartották - a kiállítás szervezői 50 olyan művet állítottak ki, amelynek jogos mai tulajdonosai ismeretlenek. Minden egyes kiállított kép mellett felirat látható, amelyen a mű történetéről, vagy a rendelkezésre álló részadatokról adnak tájékoztatást. Egyeseket az elrejtőzött zsidók adtak el, mások olyan műkereskedőktől kerültek elő, akikről köztudott, hogy kihasználták a tulajdonosok szorult helyzetét arra, hogy olcsón szerezzék meg a műalkotásokat. Továbbiak egyenesen háborús bűnösként elítélt náci vezetők gyűjteményének részét képezték.
Jellemző példa Pierre Patel francia festő egyik tájképének története. Az ismeretlen eredetű műkincsekkel foglalkozó hivatal kutatója, Perry Schier kiderítette, hogy az eredetileg Martin Heidemann gyűjtőé volt, aki a háború idején Lengyelországból menekült Hollandiába. Amikor a képet restaurálták, a kereten egy olyan lengyel képkeretező pecsétjére bukkantak, aki Heidemann városához közel dolgozott. Később sikerült kideríteni, hogy Heidemann Bergen-Belsen haláltáborában halt meg 1945-ben, de a fia életben maradt, és később Argentínába költözött - ám sem őt, sem örököseit nem tudták megtalálni.
A kiállítás szervezői abban reménykednek, hogy lesz olyan látogató, aki meg tudja mondani egyik vagy másik képről, ki volt a tulajdonos, vagy annak hol élnek a leszármazottai. Becslésük szerint azonban a még a holland állam kezében lévő 4200 műalkotás közül aligha érkezik 200-500 alkotásnál többre visszaszolgáltatási kérelem.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2014
- Mátyásdomb: Lonkai-kastély
- Mi volt Augustus sikerének kulcsa?
- Zrínyi kirohanásai
- Az ujj nélküli apáca titka
- A gulyáskommunizmustól a műanyag kilencvenes évekig
- Kémelhárítók „rendszerváltása"
- Színészből lett politikusok
- A maffia Tízparancsolat-értelmezése
- A szabadság kapujában – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Féllábbal is a színpad sztárja maradt 08:20
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit tegnap
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” tegnap
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről tegnap
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke tegnap
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert tegnap
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum tegnap
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában tegnap