A szexuálisan terjedő betegségek is hozzájárulhattak a monogámia kialakulásához
2016. április 13. 15:40 MTI
A szexuálisan terjedő betegségek is hozzájárulhattak a monogámia kialakulásához a földművelésre áttérő őskori társadalmakban - állapította meg számítógépes szimulációval egy kanadai kutatócsoport egy, a Nature Communications-ben megjelent tanulmányban.
Korábban
Amikor a vadászó-gyűjtögető csoportok letelepedtek és földművelő közösségeik egyre nagyobbra nőttek, a nemi betegségek terjedése jelenthette azt a veszélyt, amely miatt a monogámia társadalmi normája kialakulhatott - idézte a Phys.org tudományos-ismeretterjesztő portál a Nature Communications című szaklapban megjelent tanulmányt. A kanadai Waterloo-i Egyetem kutatói demográfiai és fertőzésterjedési paramétereken alapuló számítógépes szimulációval modellezték azt, hogyan alakulhattak az emberi csoportokon belül a partnerkapcsolati szokások.
"Kutatásunk arra világít rá, hogy a természeti környezet egyes tényezői, többek között a fertőző betegségek alapvetően befolyásolhatják a társadalmi szabályok alakulását. Azt is megmutattuk, hogy a matematikai modelleket nemcsak a jövő megjósolására, hanem a múlt megértésére is használni lehet" - magyarázta Chris Bauch matematikus, a tanulmány egyik szerzője. Amikor a populáció létszáma megnő, a nemi betegségek károsítják a poligám férfiak termékenységét, így a partnerkapcsolati szokások megváltoztatása a legelőnyösebb az egyén és a csoport számára is - mutatták ki a tudósok.
Az őskori vadászó-gyűjtögető csoportokban szokás volt, hogy néhány férfi - a minél több utód érdekében - "monopolizálta" a nemi érintkezést, a populáción belül élő nők közül sokkal lépett kapcsolatba. Ezekben a korai társadalmi csoportokban, ahol egyszerre legfeljebb harminc szexuálisan aktív egyed élt, a nemi betegségek járványai nem tartottak sokáig, a csoport életét sem befolyásolták jelentősen. Azonban ahogy a földművelés elterjedésével megnőtt a csoportok lélekszáma, a kutatók szerint nőtt a nemi betegségek gyakorisága a poligám hálózatokban, amelyek egymással is "átfedésben lehettek".
Modern gyógyszerek hiányában a szifilisz, a chlamydia és a gonorrhea okozta meddőség is gyakorivá válhatott, ezért előnyösebbnek bizonyult egyetlen partnerrel kapcsolatot tartani, de még fontosabb volt, hogy megbüntessék azokat a férfiakat, akik kitartottak a poligámia mellett. A monogámiát erőltető csoportok így legyőzhették azokat, akiknél nem voltak ilyen szabályok - állapították meg a kutatók.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2010
- Az igazi Trebitsch
- Magyarországi gyász Sztálinért: "Meghalt mélységes megrendelésre"
- Romkert: egy Vas megyei kastély kálváriája
- Két magyar motoros kalandjai a Föld körül
- A kannibál gróf kalandjai
- Március 15. vagy április 11.? Egy nemzeti ünnep viszontagságai
- Hidegre tett konfliktus: harc az Antarktiszért
- Hogyan vált a házastársi erőszak bűncselekménnyé?
- A heraldikai káposzta története Ambrus Lajos tolmácsolásában
- Karrierje végére egyetlen épp csont sem maradt Buster Keaton testében tegnap
- Példamutató módon gondoskodott a falusi gyermekekről Apponyi Franciska tegnap
- Kietlen vadonból vált a filmvilág fővárosává Hollywood tegnap
- Ötven évesen lépett utoljára pályára Sir Stanley Matthews tegnap
- Sírig tartó szerelem, és pataknyi vér vetett véget a Rózsák háborújának tegnap
- 16 percig tartott Ham, az űrcsimpánz első utazása 2025.01.31.
- San Francisco lakosságát 25-szörösére növelte az aranyláz 2025.01.31.
- Mérhetetlen pusztítást okozott a Tet-offenzíva 2025.01.31.