2024. nyár: Hírhedt emberrablások
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Megtaláltuk Attila sírját!

2013. december 6. 16:32

Na jó, nem, és még a közelében sem jártunk, de voltak azért így is érdekes hírek a Múlt-koron a héten. Ha kivételesen nem olvasott minket, most egy cikkel bepótolhatja lemaradását. Heti hírmondónk következik.

Örömmel számolhattunk be hétfőn, hogy magyar régészek ismét szerencsét próbáltak Egyiptomban, Bács Tamás, az ELTE régészének irányításával folynak munkálatok a thébai nekropolisz területén. Bár Egyiptom továbbra sem a legvonzóbb turistacélpont, a belpolitikai helyzet a beszámolók szerint egyáltalán nem befolyásolja munkájukat. A nekropoliszban, az ELTE egyik koncessziós területén több értékes sír mellett az egyik legjelentősebb Nebamun TT 65-ös számmal jelölt sírja az Újbirodalomból.

Szintén magyar vonatkozású - és szintén örömteli - hír volt, hogy diákok háromdimenziós filmet készítettek a budai várról (a trailer innen elérhető). A 3D Past mozi csütörtökön a Várban nyílt meg, itt negyedóránként játsszák a Budapesti Műszaki Egyetem és a Szabadkai Főiskola diákjainak kisfilmjét. Innen is gratulálunk.

Az őskor és a genetika szerelmeseinek is tartogatott meglepetéseket a hét: igazi szenzáció, hogy egy négyszázezer éves ember DNS-ét sikerült rekonstruálni egy spanyol barlangban talált csont alapján, annál is inkább, mert az eddig szekvenált legidősebb emberi genom "mindössze" 70-80 ezer éves volt. De azt is megtudhattuk, hogy a neandervölgyi - bármennyire is nehéz elképzelnünk - "a tiszta udvar, rendes ház" jegyében igazán otthonosan érezhette magát a mégoly zord barlangokban, amelyeket bámulatosan jó helykihasználással osztott fel.

Nem mindennap talál az ember tengeralattjárókat sem, a Hawaii Egyetem régészei ráadásul igazi főnyereményt ütöttek azzal, hogy egy, az amerikaiak által elsüllyesztett japán hajót találtak a partokhoz közel. Az I-400 Sensuikan Toku osztályú tengeralattjáró az 1960-as évek nukleáris tengeralattjárói előtt épült típusok közül a legnagyobbnak számított, s bár már augusztusban azonosították, csak most jelentették be a felfedezést.

A héten tovább bonyolódott az Arafat-ügy (az előzményekről itt és itt olvashat), miután a francia igazságügyi szakértők kizárták, hogy a néhai palesztin vezetőt - ahogy azt korábban sejtették - megmérgezték volna. Most sem derült ki, hogy ki volt az igazi Hasfelmetsző, de a hírek szerint egy krimiíró igazi szenzációt ígér és már meg is találta "jelöltjét" egy festő személyében.

Bemutattunk öt egészen elképesztő régészeti tréfát, s a héten megtudhattuk, hogy nem 137, hanem 138 áldozata volt a berlini falnak - s ha már fal, Pompejiben egyre több omlik össze belőlük; licitjét meghirdettük, de megvenni valószínűleg nem tudjuk, Han Solo fegyverére most bárki lecsaphat a neten. Csütörtökön és pénteken pedig elbúcsúztattuk a 95 éves korában johannesburgi otthonában elhunyt Nelson Mandelát, Dél-Afrika egykori Nobel-békedíjas elnökét. Nyugodjék békében.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. nyár: Hírhedt emberrablások
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár