Rejtélyes kettős koporsót találtak III. Richard mellett
2013. július 30. 12:04
Brit régészek végre felnyitották annak a kőkoporsónak a fedelét, amelyet a középkori angol király, III. Richard földi maradványai mellett, egy leicesteri autóparkoló alatt találtak. A titokzatos koporsó egy ólomból készült koporsót rejtett.
Korábban
Mint ahogy arról többször beszámoltunk, III. Richard régóta elveszettnek hitt csontjait tavaly augusztusban, egy leicesteri parkoló alatt találták meg brit régészek. Az 1485-ös bosworth-i csatában elhunyt királyt sebtében temették el a ferences rendi Grey Friars templomban, az épületet azonban a 16. században lerombolták, így a csontokkal együtt nyoma veszett. A Leicesteri Egyetem később DNS-vizsgálatot végzett, és az eredményeket összevetette III. Richard leszármazottainak genetikai anyagával, amely során bizonyítást nyert, hogy a csontok valóban a királyé voltak.
A történelem folyamán nem túl hízelgő kép alakult ki III. Richardról, az utolsó York-királyról, akiről úgy tartják, hogy ő tette el láb alól a trónját fenyegető két unokaöccsét. A szörnyeteg, zsarnok, púpos, elsorvadt karú férfi képét ma már erős túlzásnak tartják a történészek, akik inkább úgy vélekednek, hogy III. Richard – akiről az egyetlen fennmarad képet halála után festették – a Tudor-kori propaganda áldozata lett.
A régészek több sírt is találtak III. Richard csontjai mellett, köztük a mostanit is, amelyről úgy gondolják, hogy „lakója” száz évvel az angol uralkodó előtt halhatott meg. Könnyen lehet, hogy az illető az 1356 és 1362 között elhunyt angol lovag, Sir William de Moton of Peckleton, de az is elképzelhető, hogy csontok a Grey Friars két egykori vezetőjének egyikéé, Peter Swynsfeldé vagy William of Nottinghamé lehetnek.
A külső, kőből készül koporsó 2,1 méter hosszú, egyik végén 60, a másikon pedig 30 centiméter széles, és nyolc ember kellett hozzá, hogy ki tudják emelni az ólomkoporsót. Az egyetem által kiadott közlemény szerint a leicesteri kutatók még mindig nem tudják megmondani, kit rejt az ólomkoporsó, egyelőre annyi bizonyos, hogy magas rangú személy lakozik benne, a koporsó pedig lyukas, és belekukkantva látni a halott lábát.
Az ólomkoporsót most az egyetemre viszik, ahol a lehető legkörültekintőbb módon fogják vizsgálni, nehogy a maradványokban bármi kárt tegyenek. „Egyikőnk se látott még kőkoporsóban ólomból készült koporsót. Most azon kell dolgoznunk, hogy miként lehetne biztonságosan felnyitni, mivel nem akarjuk a csontokat összetörni” – fogalmazott Mathew Morris, az ásatási terület vezetője.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2022
- Lakatos Ernő, a „kiváló napi végrehajtó”
- A mozsgói Biedermann-kastély
- Tévéelnök belügyes gyakorlattal: Tömpe István
- A rivaldafényt kerülő Apró Antal
- A holokauszt soproni mártírjai
- Hét híres királygyilkosság
- Biszku Béla, a megtorlás szimbóluma
- A Duna egykori halcsodái
- Szomorú szerelem a szabadságharc idején
- Történelmi jelentőségű adománnyal gazdagodott a British Múzeum 11:20
- Ezer követőjét költöztette a dzsungel mélyére az amerikai szektavezér 08:20
- Eredetileg misszionáriusnak készült a Viktória-vízesést először megpillantó David Livingstone tegnap
- Az egyetem után apja bőrgyárában kezdett dolgozni Wigner Jenő, az atombomba egyik atyja tegnap
- Arisztokrata turisták is hozzájárultak az Akropolisz pusztulásához tegnap
- A sörfőzés szabályozásával csökkentették a kenyér árát a régi Bajorországban tegnap
- Már huszonegy éves korában sikeres pilótavizsgát tett Steinschneider Lilly tegnap
- Lenyűgöző fejlődésnek indult a magyar főváros Buda, Pest és Óbuda egyesülése után tegnap