Erősödő politikai nyomás Mária Terézia szobrának visszaállítása ellen
2011. október 17. 14:15 MTI
Bár eddig már több mint ötezren biztosították támogatásukról a Pozsonyi Városszépítő Egylet (BOS) petícióját, hogy a városban állítsák vissza Mária Terézia kilencven éve lerombolt lovasszobrát, a kezdeményezés elleni politikai nyomás is egyre nagyobb.
Korábban
Fadrusz János 1897-ben emelt alkotását az I. világháború után megalakult Csehszlovák Köztársaság első éveiben, 1921-ben rombolták le az új állam frontról visszatért katonái.
A Pozsonyi Városszépítő Egyesület (BOS) kezdeményezésére szeptember elején felállították a Mária Terézia szobor egyharmadra kicsinyített mását. Az alkotás, amelyet Martina Zimanová készített el, a Vajansky rakparton áll, közel ahhoz a helyhez, ahol egykoron a várost díszítette.
A műalkotás kicsinyített másának köztéri elhelyezését egyben vitaindítónak is szánták. Az érdeklődők a szobor mellett elhelyezett petíciós íveken kifejhetik véleményüket arról, hogy az osztrák uralkodó és magyar királynő szobra újra visszakerüljön-e az eredeti helyére. Fadrusz János eredeti alkotása a mai Ludovít Stúr téren (régen Koronázási dísztér) állt. Ma ott egy Stúr-szobor van. A Stúr-szobrot a kormány székháza előtt álló Szabadság térre költöztetnék.
Az aláírásgyűjtés hivatalosan a múlt héten lezárult, de a városszépítő egylet szeretné azt még egy féléven át folytatni. Ez egyelőre csak az interneten lehetséges.
A város vezetése korábban pozitívan fogadta a kezdeményezést, Milan Ftácnik polgármester véleménye azonban a múlt héten megváltozott. Szerinte nem helyes, hogy "sakkozzanak" a szobrokkal, és a fővárosi szobrokat és emlékműveket egységes koncepció szerint kell elhelyezni - olvasható az Új Szó című napilapban hétfőn.
Ismét élesen kikelt a kezdeményezés ellen Ján Slota, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke. A pártvezetés hétvégi zólyomi ülése után újságíróknak azt mondta: Mária Terézia a szlovákok elmagyarosításának egyik képviselője, jelképe, ezért megengedhetetlen, hogy újra szobrot kapjon Pozsonyban, ráadásul ott, ahol ma Ludovít Stúr szobra áll. Alig néhány hete Robert Fico, az ellenzéki Irány-Szociáldemokrácia (Smer) elnöke, valamint Marián Tkác a Matica Slovenská szlovák kulturális szervezet elnöke tiltakozott hangosan az elképzelések ellen.
"Több kezdeményezés indult, szeretnének szobrot állítani az ismeretlen katonának, Cirillnek és Metódnak, Szórádnak (szlovákul Gorazd, zobori remete)" - mondta a lapnak Lubomír Andrássy, a város vezetésének szóvivője.
Stúrék áthelyezését ellenzi a szlovák antifasiszták szövetsége is. "Ahogy húsz évig Pozsony része volt a Mária Terézia-szobor, az utóbbi harminc évben a Stúr-szoborcsoport is" - érvelt a szervezet elnöke, Pavol Seckár. Úgy véli: Stúrék áthelyezése olyan hiba lenne, mint amilyen nagy hiba volt 1921-ben Fadrusz szobrának megsemmisítése.
A kezdeményezést a képzőművészek jó része is ellenzi. Azt állítják: dokumentáció híján lehetetlen pontos másolatot készíteni a Mária Terézia szoborról, inkább új pályázatot íratnának ki. A másolatok szerintük Disneylandbe valók. "Nem tudják elkészíteni a pontos másolatot, nem áll rendelkezésre szinte semmi, amiből ki tudnának indulni" - vélekedik Jozef Jankovic szobrász.
Alojz Hlina vállalkozó és aktivista a Szlovák Nemzeti Felkelés terén múlt héten rögtönzött Disneylanddel tiltakozott a Mária Terézia-szobor ellen, színes törpékkel és más mesefigurákkal. Hozzájuk hasonlította a Fadrusz-szobor tervezett másolatát, mivel szerinte az is a giccs kategóriába tartozna. Mária Terézia szobrának sorsáról várhatóan még az ősszel szavaz a fővárosi képviselő-testület.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
18. Az ENSZ és az Európai Unió
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- 1948 óta a „visszatérés joga” áll az izraeli-palesztin konfliktus középpontjában
- 26 éves az Európai Unió
- Tényleg nem tett meg mindent az ENSZ a magyar ügy érdekében 1956-ban
- Botrányok övezték az egyik legnagyobbb ENSZ-szervezet történetét
- A gázai lőporos hordó - az arab-izraeli konfliktus története
- 10 tény a ruandai népirtásról
- 60 éve lett vége a hidegháború legvéresebb konfliktusának
- Az ENSZ-re sózta London Palesztinát
- Viták a közös európai történelem kapcsán
- A kvantumbiológia mellett a női nemért is rajongott Erwin Schrödinger tegnap
- Több mint 100 éves múltra tekint vissza a komáromi labdarúgás tegnap
- Oroszlánok és ellenséges katonák sem állíthatták meg Kittenberger Kálmánt tegnap
- Zseniális fizikai felfedezései mellet a világvégét is megjósolta Isaac Newton tegnap
- Rengeteg balszerencse övezte a III. keresztes hadjáratot tegnap
- Már ifjúkorában mesterséges nyelveket alkotott A Gyűrűk Ura alkotója, J. R. R. Tolkien 2025.01.03.
- Dreyfus, az Ördög sziget foglya 2025.01.03.
- Jelentős embermentő tevékenységet folytatott a II. világháború alatt Nemes Nagy Ágnes 2025.01.03.