Kacsics-várak Salgótarjánban
2011. január 24. 08:45 MTI
Az Árpád-korban a Kacsics nemzetség által építtetett négy vár - Baglyaskő, Zagyvafő, Salgó és Somoskő várának - történetét és emlékeit bemutató kiállítás nyílt Salgótarjánban, a Nógrádi Történeti Múzeumban.
Bár Salgótarján elsősorban bányászatán és iparán keresztül vált ismertté, a várak városának is nevezhető, hiszen a Kacsics nemzetség négy várat is építtetett a területen - emelte ki Székyné Sztrémi Melinda polgármester a tárlat megnyitóján.
A Kacsics-várak Salgótarjánban című kiállítás a 700 éves baglyaskői vár emlékévének egyik programja. Egy 1310-es oklevélen szerepel ugyanis Baglyaskő vára mint útellenőrző pont, így ehhez a dátumhoz igazították a Baglyasalja Barátainak Köre kezdeményezésére meghirdetett, tavaly indult, de 2011-re is áthúzódó emlékévet. Mint Székyné Sztrémi Melinda elmondta, a kiállítás célja, hogy minden korosztállyal felfedeztessék Salgótarján múltját, hiszen bár a nógrádi megyeszékhely csak 1922-ben kapott városi rangot, bizonyíthatóan már az őskortól lakott volt.
A feltárások szerint a terület az Árpád-korban a Kacsics nemzetség különböző tagjainak birtokába került, ők építtették Baglyaskő, Zagyvafő, Salgó és Somoskő várait. Bár nem maradt fenn a várak alapításáról rendelkező királyi oklevél, s ezért építésük pontos idejét sem tudni, valószínű, hogy családi osztályegyezség alapján létesültek a tatárjárást követően, amely elpusztította a korabeli Tarjánt. A várak építését elsősorban az ősi és szerzeményi birtokok miatti fegyveres összetűzések, illetve más nemzetségek támadásai tehették szükségessé az 1270-1320 közötti időszakban.
Ha körbejárjuk a kiállítási termet, a neolit korszaktól kezdve ismerkedhetünk meg a múlttal, érintve a honfoglalás idejét, a Kacsics-birtokok létrejöttét és a köréjük fonódó történeteket - tette hozzá a polgármester, megjegyezve, hogy a nemzetséghez kapcsolódó mondák számos változatban ismertek, a 19. századtól kezdve pedig szépirodalmi művekben is megjelentek.

Szirácsik Éva megyei múzeumigazgató a megnyitó résztvevőinek tartott tárlatvezetésen elmondta, hogy Baglyaskő és Zagyvafő várából nem sok maradt fenn, a Salgótarján fölé magasodó, 625 méteren álló, helyreállított Salgó vára viszont látogatható, csakúgy, mint Somoskő vára, igaz, az utóbbi már Szlovákia területén található.
A várakhoz kapcsolódó mondákról szólva a múzeumigazgató felidézte, hogy a hagyomány szerint Zagyvafő várát Mátyás király romboltatta le dühében, mert egy nyíl megsebezte az arcát, amikor 1460-ban visszavette a várat a huszitáktól. A történeti kutatások szerint azonban a vár később pusztult el - fűzte hozzá Szirácsik Éva.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


1. A középkori város és a céhes ipar
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- A felnőttek több mint tizede szenvedhetett rákos megbetegedésben a középkori Angliában
- Valóban annyira mocskosak voltak a középkori emberek?
- Miért hordtak röhejesen hosszú orrú cipőket a középkorban?
- A légszennyezés már a középkorban is fenyegette az emberek egészségét
- A római maradványoktól a sártengerekig – milyen volt a középkor útjain közlekedni?
- Valóban nem ittak vizet a középkorban?
- Az EU középkori elődje: a Hanza-szövetség
- Többet dolgozunk, mint a középkori jobbágyok
- Hogyan lett a középkor a sajtkészítés virágkora?
- Hét híresség, akit elutasítottak a seregtől 09:50
- Dániából származhat a legendás Sutton Hoo-i sisak? 09:05
- Az életmentő svájci konzul: Carl Lutz 08:15
- Koncepciós per keretében ítéltek halálra Rudolf Slánský kommunista politikust tegnap
- „Ép testben, ép lélek” – oktatás a fasiszta Olaszországban tegnap
- A csata, ami megmentette Angliát: II. Henrik titkos győzelme tegnap
- Királyi kastélyból lett múzeum a Louvre tegnap
- Különös középkori gyógymódok: menyéthere és varázsigék tegnap