Szibériába telepítik a külföldön élő orosz ortodoxokat
2011. január 12. 08:49 Spiegel Online
Moszkva többek között az orosz ortodox egyház reformellenes óhitűivel szeretné benépesíteni Szibériát, amelyet a jelek szerint örömmel vesznek birtokukba a szovjetek által szinte teljesen kiirtott ág még életben levő tagjai.
Korábban
Az orosz kormány 2007-ben indította el az orosz etnikumú, külföldre szakadt ortodoxok hazatelepítési programját, amely a szinte lakatlan terület benépesítését célozza. A számokból ítélve kijelenthető: Moszkvának mindenkire szüksége van. A Kreml 200 ezer főt próbál Szibériába csalogatni 2012-ig, azonban eleddig mindössze 20 ezren fogadták el az orosz kormány ajánlatát. A 70 éves Fjodor Kilin és felesége, Tatyjána tavaly például Uruguay fővárosát, a szubtrópikus Montevideót cserélte le a mínusz negyven fokos hidegre.
Fjodor és Tatyjána mélyen vallásos szülei a húszas években vándoroltak ki Oroszországból, s előbb Kína északi részébe, aztán Hongkongba, majd Dél-Amerikába mentek. A párnak tizenkét gyermeke, ötvenkilenc unokája és negyvenhárom dédunokája van; a családból kéttucatnyian hagyták ott Uruguayt és tértek vissza szülőfalujukba, Derszuba, amelynek lakossága a család érkezése előtt tíz fő alá csökkent, de ezzel egy csapásra megduplázódott. Az utazás végeztével a család hátradőlhet, ünnepelheti az orosz örökség visszaszerzését, s ugyan távolabb került a civilizációtól, de közelebb Istenhez. „Minél kevesebb az ember, annál erősebb a hit” – nyilatkozta lakonikusan Fjodor.
Derszutól nyolc órás repülőútra van Moszkva, a kínai határ ellenben mindössze 150 kilométerre húzódik. A New Jersey állam méretű területen 20 ezer ember osztozkodik, a szomszéd, Alexander kétórás autóutat tett meg, hogy felkeresse ismerőseit. „Ateista vagyok, de lenyűgöz a vallásosságuk. A száműzetés sokkal inkább orosszá tette őket, mint minket, akik itt maradtunk” – mondta el Alexander.
Amikor Nyikon pátriárka 1653-ban megreformálta az orosz ortodox egyházat, sokan azt az ördög munkájának tartották. Egy részük elszakadt, s továbbra is a régi rítus szerint gyakorolta hitét – annak ellenére, hogy papjaikat felakasztották, templomaikat pedig felégették. A régi hívők között ma már csak néhány ezren élnek, szétszórva a nagyvilágban. Józanságuk és szigorú szokásaik vonzóvá teszik őket egy olyan országban, amely – húsz évvel birodalmuk széthullása után – még mindig identitását keresi.
A legtöbb orosztól eltérően a régi hívőket nem zavarja, ha olyan távoli, izolált helyen kell élniük, mint Szibéria; sőt, pontosan erre vágynak. A kormányzó felesége melegen üdvözölte a visszatérőket, s a regionális képviselőház elnöke is dicsérő hangot ütött meg a betelepülőkkel szemben. Fjodor elárulta: végig Oroszországra gondolt az Uruguayban töltött évtizedek alatt. Sokáig álmodozott róla, hogy visszatér szülőföldjére, s amikor Moszkva pénzügyi segítséget ajánlott fel, nem habozott, mert tudta: eljött az ő ideje. A régi hívők Bjelovogyijének (fehér víz) nevezik az ígéret földjét, Fjodor számára Derszu az a hely, ahonnan csak egy karnyújtásnyira van az Édenkert.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
rendszerváltás
- Lélekben tizenötmillió magyar miniszterelnöke volt Antall József
- Tömeges határátlépéssel zárult az 1989-ben megrendezett páneurópai piknik
- A németek a mai napig hálásak Gorbacsovnak az újraegyesítésért
- Egy küzdelmes élet Magyarországért: 30 éve hunyt el Antall József
- Konfliktusok és érdekellentétek között vezette le a rendszerváltást Antall József
- Vértelen, „bársonyos” forradalommal bukott meg a kommunizmus Csehszlovákiában
- Visszavonulót fújt Antall József kormánya a taxisblokád nyomása alatt
- A szarajevói filmfesztivál fő versenyében indul a Libertate '89 – Nagyszeben című alkotás
- Történészként és politikusként is maradandót alkotott Szabad György
- Viktória királynő, akiről egész korszakot neveztek el 20:24
- 10 érdekesség Las Vegasról 19:09
- Kertje védelmében fedezte fel Dunlop a gumiabroncsot 17:05
- „Szerencsétlenek nyögése hallatszott mindenütt” – Angelo Rotta pápai nuncius utolsó jelentése Budapestről 16:05
- Így teremtették a világot – az ókori emberek szerint 14:20
- Az első amerikai volt az űrben, de csak 10 év után lépett a Holdra Alan Shepard 09:50
- Sztálin legjobb tanítványának nevezte magát Rákosi Mátyás 09:05
- Túl ijesztőnek találták, csak szülőkkel nézhették a gyerekek Angliában a Hófehérke-mozit tegnap