2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Titokzatos római kori templom nyomára bukkantak Franciaországban

2010. augusztus 19. 12:03

Az ókori Vindunum (Le Mans) városa mellett történt ásatások során egy óriási, 1-3. századi vallási szentély nyomaira bukkantak a régészek, ahol az emberek valószínűleg több istennek is áldoztak.

A franciaországi Le Mans városától négy kilométerrel északra levő Neuville-sur-Sarthe kéthektáros területén a kutatók számos vallási ajándékot találtak. „Harminc éve vagyok régész, s szerencsésnek mondhatom magam, hogy néhány csodálatos felfedezésnek lehettem tanúja, de ez most egy kivételes eset – a régészek erről álmodnak egész életükben” – áradozott Gérard Guillier, a National Institute of Preventive Archaeological Research (Inrap) vezetője. A munkálatok júniusban kezdődtek, de a kutatócsoportnak nincs vesztegetni való ideje, ugyanis a gall-római szentély hamarosan egy „városfejlesztési zóna” része lesz.

A levegőből készített felvételek után földalatti ásatások vették kezdetét, amelyek során a kutatók megállapították, hogy az antik épület mészkő és homokkő sora már nincs a helyén, azt ugyanis egy másik helyre szállították, s csak egy-két kő árulkodik a templom helyéről. „Ha megnézzük a szentély méretét, azt mondhatjuk, hogy zarándokok ezrei tehették itt tiszteletüket” – mondta Guiller, aki szerint esetleg több szertartást is tarthattak a templom körül.

A bejáratnál egy hatalmas E-alakú épület állt, amely a zarándokok fogadására szolgálhatott, de árultak benne vallási ereklyéket, valamint a szentély őrzőinek elszállásolását is itt oldották meg. Az egyik széles folyosó vasdarabokkal volt felszórva (Vindunum vastermelő központ volt), amely néhány száz méterrel délre, a 12 méter átmérőjű körtemplomhoz (fanum) vezetett. A kör alakú templomok meglehetősen ritkán fordultak elő a római korban, s csak néhány darab van belőlük Franciaországban.

A 2-3. század folyamán három templom épült, de instabilitásuk miatt át kellett építeni őket. A legrégibbi, az első századra datálható nyugati templom szögletes, 15 méter széles, kelta stílusú épület volt, de a többi épülettel ellentétben csak később kapott kőerősítést, amelyhez egy nyolcszögletű oldalkápolna is tartozott.

A régészek itt azonosították be a zarándokok által felajánlott ajándékokat is. Ezek között gall, kelta és római ezüstpénz, bronz és ezüst fibula, néhány aranygyűrűvel ellátott aranyékszer, bronzkulcs, kés és agyagedény található, de felszínre került még tőr, kalapács, pöröly, amelyek valószínűleg katonáktól és kereskedőktől származhatott, nekik ugyanis nagyobb isteni gondviselésre volt szükségük, mint a más társadalmi rétegből érkezőknek. Azonban az még megválaszolatlan, hogy mely isteneknek ajánlhatták fel a hívők ezeket az eszközöket, mivel semmilyen szobrot, vagy írásos feljegyzést nem találtak a régészek.

Le Mans-tól délre az Allonnes-nál talált szentély Mullo (Mars) tiszteletére épült, amely azt feltételezi, hogy a két helyszín ugyanahhoz a városhoz tartozott. De nem csak ez a kérdés lóg a levegőben: a fanum körül ugyanis a régészek nagyszámú síremléket tártak fel, ami azért lehet érdekes, mivel a kutatók korábban soha nem találtak temetkezési helyeket és templomot ilyen közel egymáshoz.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár