2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

A bontott csirke és társai

2007. január 5. 13:53

Mit üzentek a reklámok a 20. század hetvenes éveiben? Például ez: Bemegyek. Kijövök. De milyen jóóól kijövök, ha bemegyek.` Emlékeznek a Skála Kópéra? És erre? Nem lehet megunni! Soha-soha, nem lehet megunni!` És ott volt a sok-sok finom tejföl - emlékezhetünk a Múlt-kor 1. évadának 13. adásában.

Hogy ma miért van szükség a reklámokra, az nem kérdés: versenyhelyzetben mindenki arra törekszik, hogy az ő portékáját vegyék meg a legtöbben. Az 1960-as, '70-es években azonban minden állami tulajdonban volt, ezért kissé mókásan hangzott a vásárlók csábítása. Akkoriban a reklám inkább közérdekű társadalmi közleménynek számított, semmint vásárlást ösztönző felhívásnak. Kivételek persze akkor is voltak - ezekből nyújt át egy csokrot a MÚLT-KOR adása.



A stáb az adás második felében restaurátorokat keresett fel: mutatnák meg, hogyan varázsolnak az elnyűtt, szú rágta vagy csak egyszerűen szétesett régi-régi könyvekből újra forgatható, olvasható darabot. Schramkó Péter restaurátor így vall szakmájáról: "Amikor megismerkedünk egy tárggyal, az az első, hogy kikérdezzük. Próbálunk jeleket találni arra, hogy milyen technológiával készült. Nekünk ezeket a technológiákat visszamenőleg ismernünk kell, mert egy könyv esetében a mi területünkön a minimum, hogy az elmúlt 4-500 évnek a fő technológiai fogásait ismerjük, ezeket tudjuk reprodukálni, hisz nekünk ugyanúgy kell helyreállítanunk egy könyvet, ugyanazzal a fűzésmóddal, ugyanazokkal a mozdulatokkal. Egy előttem 300 évvel élt ember elképzelt vagy feltehetőleg valós mozdulatát kell megismételnem ahhoz, hogy konzerválni tudjam az általa létrehozott tárgyat."

Miután a restaurátor alaposan megvizsgálta a könyvet, lapjaira kell szétszednie. Csak ezek után jöhetnek a speciális radírok, amelyek segítségével a szakember el tudja távolítani a papíron lévő porosodást, vagy adott esetben akár a gombásodást is. Fehrentheil Henriette restaurátor meg is mutatja, hogyan történik a munka ezen fázisa: "Különféle radírokat használok. Van, ami nagyon kemény, ez a durvább szennyeződésekre való és vannak finom, gyúrható radírjaim, amellyel a finom, porózus, porszerű szennyeződéseket távolítom el és vannak ilyen érdekes alakú radírjaim is. Itt látható ezen az ősnyomtatvány címlapján, hogy nagyon poros a széle. Ahol a radír érinti, teljesen eltávolítja a port és nagyon szép fehér, tiszta marad."

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár